X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiedźmin zarabia pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 11:00
- Jednemu z czytelników tak spodobało się pierwsze opowiadanie o Wiedźminie, że przysłał na adres redakcji "Fantastyki" pieniądze dla Andrzeja Sapkowskiego - mówił w Dwójce Marcin Zwierzchowski, redaktor w miesięczniku "Nowa Fantastyka".
Audio
  • Marcin Zwierzchowski opowiada o fenomenie "Wiedźmina" (Pop-południe/Dwójka)
  • Marcin Staniszewski o artystycznych self-made men (Pop-południe/Dwójka)
  • 104 lata moskiewskiego kina "Chudożestwiennyj" (Pop-południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury" - "cut up" (Pop-południe/Dwójka)
Mężczyzna w przebraniu Wiedźmina na targach gier komputerowych w Rosji
Mężczyzna w przebraniu Wiedźmina na targach gier komputerowych w RosjiFoto: Sergey Galyonkin / flickr / cc

Wszystko zaczęło się od konkursu literackiego zorganizowanego przez "Fantastykę". Andrzej Sapkowski pojawił się w jego drugiej edycji. - Do tamtej chwili autor miał na swym koncie wyróżnienia za opowiadania wędkarskie - powiedział Marcin Zwierzchowski. - Postanowił spróbować swych sił w czymś innym i napisał całkiem dojrzałe opowiadanie o łowcy potworów. Był erudytą, naczytał się zwłaszcza fantastyki anglosaskiej. Przetworzył więc całą klasykę gatunku i stworzył z tego coś swojego - mówił.

- To było wielkie uderzenie - dodał dziennikarz. - Trzeba pamiętać, że w Polsce wtedy nikt nie pisał fantasy. Andrzej Sapkowski utorował drogę nie tylko temu gatunkowi, lecz również zaistnieniu polskich pisarzy fantastyki. Nie wygrał wprawdzie tamtego konkursu, ale został bardzo ciepło przyjęty przez czytelników. Jeden z nich przysłał na adres redakcji pieniądze dla Andrzeja Sapkowskiego. Taka sytuacja zdarzyła się w historii tego pisma tylko dwa razy - powiedział.

Kolejne tomy przygód cieszyły się coraz większą popularnością. Na jej fali nakręcono film i stworzono grę komputerową. - Film był niewypałem, który zirytował grupkę fanów - przypomniał Marcin Zwierzchowski. - Ale pojawienie się w 2007 roku gry komputerowej "Wiedźmin" wywołało szok. Po pierwsze: wykorzystano świetną postać polskiej literatury, czyli Geralta. Po drugie: grę, która nie ma sobie równych w świecie, stworzyli Polacy. Od tamtej chwili Wiedźmin zaczął żyć własnym życiem. Obok starszego komiksu o tym bohaterze, który już publikowano wcześniej, powstał nowy, bezpośrednio nawiązujący już tylko do gry - opowiadał.

Andrzej Sapkowski jednak nie oddaje zupełnie swojego bohatera innym. Właśnie pojawiła się kolejna książka o Wiedźminie - "Sezon burz". - Po jej wydaniu niektórzy zaczęli sugerować, że autor nie ma pieniędzy i dlatego napisał tę książkę - opowiadał Marcin Zwierzchowski. - Prawda jest jednak taka, że on już chyba nigdy nie będzie musiał pracować. Przypomnijmy, że w Polsce sprzedały się trzy miliony egzemplarzy wszystkich siedmiu książek o Wiedźminie - zauważył.

***

Ponadto w audycji poruszyliśmy temat artystycznych self-made men - o tym jak serwisy internetowe pomagają prowadzić karierę samodzielnie, bez pomocy agencji promocyjnych i dużych wytwórni. Naszym gościem był Marcin Staniszewski, lider Beneficjentów Splendoru

Mówiliśmy też o 104 latach moskiewskiego kina "Chudożestwiennyj", a w "Słowniku popkultury" zatrzymaliśmy się na terminie "cut up" w związku z książką Rafała Księżyka pt. "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa".

Audycję prowadziła Marta Strzelecka.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Truściński: komiks to jego życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 18:12
– W 1991 roku będąc młodym chłopakiem startował na festiwalu komiksów i gier zajął drugie miejsce. Za rok zajął pierwsze miejsce, a w kolejnym Grand Prix. To jest człowiek, który już na starcie dostał sygnał, że jest dobry w tym co robi – tak o rysowniku Przemysławie Truścińskim opowiadała Dominika Węcławek scenarzystka komiksowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy maluje po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o twórczości Banksy'ego, który obecnie przebywa w Nowym Jorku, o filmowej fantastyce w związku z kinową premierą "Grawitacji" oraz o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie.
rozwiń zwiń