Litanie Moniuszki według Jacka Kaspszyka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 15:00
W najnowszym nagraniu - opublikowanym przez Polskie Radio - do Chóru Polskiego Radia dołączyła Wrocławska Orkiestra Barokowa oraz maestro Jacek Kaspszyk. Znakomity dyrygent otrzymał właśnie jedną z najważniejszych nagród Polskiego Radia: Diamentową Batutę!
Diamentową Batutą został uhonorowany jeden z najwybitniejszych dyrygentów, od dziesięcioleci współpracujący z Polskim Radiem, Jacek Kaspszyk, który dwukrotnie był szefem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nagrodę odbiera z rąk prezesa Andrzeja Siezieniewskiego.
Diamentową Batutą został uhonorowany jeden z najwybitniejszych dyrygentów, od dziesięcioleci współpracujący z Polskim Radiem, Jacek Kaspszyk, który dwukrotnie był szefem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nagrodę odbiera z rąk prezesa Andrzeja Siezieniewskiego.Foto: fot. Darek Kawka

Moniuszko w swych litaniach zasadniczo nie odwoływał się do żadnej tradycji ich umuzyczniania, zaniechał także jakichkolwiek odniesień „historyzujących”, tworząc dzieła wysoce oryginalne. […] Ogólny układ części przypomina nieco cykl symfoniczny o zróżnicowanych tempach, lecz i każda z głównych części ma bogatą formalną dynamikę, rozpadając się na szereg odcinków – odpowiedników skontrastowanych „tematów”. […] Apogeum cyklu stanowi najpopularniejsza tak za życia Moniuszki, jak i dziś III Litania, wyróżniająca się nie tylko obsadą, ale też pogłębioną ekspresją zdumiewającym (zważywszy na raczej „statyczny” tekst) dramatyzmem, a także harmonicznym bogactwem i niezwykłą urodą solowego oraz chóralnego śpiewu. [Moniuszko] zaprezentował […] swą Litanię Gioachino Rossiniemu (także adresatowi dedykacji), a ów w pięknym liście wyraził swe pochwały, co bardzo podbudowało borykającego się z rozmaitymi przeciwnościami losu Moniuszkę.

(Piotr Maculewicz)

Płyta do nabycia w sklepie Polskiego Radia>>>

Diamentowa Batuta została przyznana maestro Jackowi Kaspszykowi 21 kwietnia- podczas uroczystej Gali Jubileuszowej 90-lecia Polskiego Radia - jako wyraz uznania dla dyrygenckiego dorobku, z podziękowaniem za oddanie radiu publicznemu, dla którego dokonał imponującej ilości nagrań studyjnych i koncertowych.

materiały promocyjne/mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Borowicz w obronie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 09:20
– Krytykowanie jego muzyki jest absurdem, skoro prawie się jej nie wykonuje. Na jego kompozycjach ciąży duch interpretacji – mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, która zainauguruje sezon operą "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazurek i polonez - towary eksportowe polskiej muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:00
- Polonez przeniknął do całej Europy, w co piątym utworze Bacha słychać poloneza lub rozwiązania polonezopodobne - mówił w Dwójce wybitny muzykolog prof Mirosław Perz.
rozwiń zwiń