REKLAMA

Rosja atakuje Polskę w "Diabelskim młynie"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 18:00
– Wielu młodych Polaków chciałoby wojny – mówił Artur Pałyga, autor słuchowiska "Diabelski młyn".
Audio
  • Rosjanie przekroczyli Bug... Artur Pałyga o swoim słuchowisku "Diabelski młyn" (Wybieram Dwójkę)
  • Paweł Łysak i Andrzej Mastalerz opowiadają o przygotowaniach do słuchowiska "Diabelski młyn" Artura Pałygi (Poranek Dwójki)
Czy możemy liczyć na naszych sojuszników, jeśli Rosja odważyłaby się na atak na Polskę?
Czy możemy liczyć na naszych sojuszników, jeśli Rosja odważyłaby się na atak na Polskę?Foto: Glow Images/East News

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie polskie media, ale i zwykli obywatele, rozważają hipotetyczną możliwość wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego między Polską a Rosją. W swojej najnowszej sztuce Artur Pałyga idzie o krok dalej: wojna przyszła. Rosyjskie wojska przekraczają Bug i dokonują agresji na nasz kraj.

W "Diabelskim młynie" rozwój wydarzeń śledzimy oczami kolejnych postaci – polityków, prawicowych i lewicowych publicystów, zaangażowanych społecznie artystów, zwyczajnych obywateli, Polaków i Rosjan. Jak potoczą się wydarzenia? Czy będziemy mogli liczyć na sąsiadów i sojuszników?

– Gdybym rok temu zaproponował takie słuchowisko, zostałoby to odebrane jako niepoprawne politycznie science-fiction. Natomiast dziś zaś nie jest to czymś, czego nie możemy sobie wyobrazić – zauważył autor, który opowiadał także o tym, skąd czerpał inspiracje, dlaczego dominującym uczuciem na wschodniej Ukrainie jest dezorientacja, a także o dziwnej i przerażającej tęsknocie młodych Polaków, którzy z radością przyjęliby wiadomość o nowej wojnie.

Z kolei w "Poranku Dwójki" Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego i reżyser słuchowiska, powiedział, że intensywne prace nad tekstem wciąż trwają. – Artur Pałyga podsyła co chwilę nowe wersje, przerabia i poprawia tekst sztuki – mówił.

Występujący w "Diabelskim młynie" Andrzej Mastalerz cieszył się, że publiczność będzie miała okazję zobaczyć nagrywanie słuchowiska "od wewnątrz". – Jest to też ciekawe dla twórców. Zazwyczaj robimy to w warunkach hermetycznych. Widownia jest elementem, który podniesie nam temperaturę. To bardzo dobrze – ocenił.

***

Przygotowała: Justyna Piernik

Goście: Artur Pałyga (dramatopisarz, dziennikarz)

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mm

Czytaj także

Były czeski MSZ: Putin postępuje jak Hitler

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:50
Karel Schwarzenberg powiedział, że gdy Hitler chciał "Anszlusu" Austrii twierdził, iż Niemcy są tam prześladowani. Podobnych argumentów używał również w stosunku do Czechosłowacji i Polski. Jego zdaniem Putin postępuje dziś według tej samej zasady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Diabelski młyn" w Powszechnym. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 14:40
Rosjanie przekroczyli Bug... Zapraszamy na transmisję słuchowiska oraz debaty z Teatru Powszechnego w Warszawie.
rozwiń zwiń