Tadeusz Kantor: tworzenie ma coś ze zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 22:00
– Ten proces ma coś wspólnego ze złem. To nie jest jakaś wspaniała, monumentalna sprawa – mówił w archiwalnym nagraniu Tadeusz Kantor, którego setna rocznica urodzin minęła 6 kwietnia.
Audio
  • Tadeusz Kantor: tworzenie ma coś ze zbrodni (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Spektakl Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora na scenie Teatru Starego
Spektakl Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora na scenie Teatru StaregoFoto: PAP/Maciej Sochor

"Dziś są moje urodziny" to tytuł ostatniego niedokończonego przez Kantora spektaklu. Miał w nim grać właściciela biednego pokoju wyobraźni, który obchodzi właśnie 75. urodziny. Tak się nie stało. Artysta zmarł podczas prób.
W zachowanych w archiwach Polskiego Radia wspomnieniach, wypowiedziach i rozmowach Tadeusza Kantora artysta opowiadał m.in. o tym, jak manipuluje przeszłością na scenie i czemu artysta jest poza społeczeństwem do tego stopnia, że do XIX wieku aktorzy nie byli chowani na cmentarzu.

***

Tytuł audycji: "Opowieści po zmroku"

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Tadeusz Kantor

Data emisji: 6.04.2015

Godzina emisji: 21.00

mc/mm

Czytaj także

Tadeusz Kantor. "Sztuka to dla mnie sposób życia"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:50
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieskończony proces twórczy wg Tadeusza Kantora. Cricoteka i teatr

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 18:00
Tadeusz Kantor był ostatnim wielkim artystą z nurtu awangardzistów. Malarz, reżyser, twórca instalacji, scenograf, grafik i twórca własnego teatru Cricot 2. W 2015 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin tego wielkiego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kantor włókna samego siebie włączał do sztuk"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 18:00
- On intensywnie wchodził w relacje z ludźmi. Byli potrzebni jego indywidualności - mówiła Katarzyna Fazan, uczestniczka dyskusji o fenomenie Tadeusza Kantora.
rozwiń zwiń