"Dywizjon 303" – czy ten film może się udać?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 11:00
– Ten projekt wyniesie mnie na wyżyny albo pogrzebie sześć stóp pod ziemią. Ale gdybym się tego bał, uprawiałbym inny zawód – mówił reżyser Łukasz Palkowski o filmie "Dywizjon 303".
Audio
  • Łukasz Palkowski o swojej twórczości filmowej i najnowszym projekcie "Dywizjon 303" (Poranek Dwójki)
Piloci Dywizjonu 303 (1940 r.). Scenariusz filmu o ich losach napisali Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus
Piloci Dywizjonu 303 (1940 r.). Scenariusz filmu o ich losach napisali Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManusFoto: Wikimedia/cc

Filmowiec zauważył, że kino wojenne nie do końca nam wychodzi, bo brakuje dobrych scenariuszy. Dlatego trwające prace nad tekstem "Dywizjonu 303" są bardzo drobiazgowe. – Jeśli nie ma historii, nie ma filmu, choćby był najpiękniej po hollywoodzku zrealizowany – powiedział.

W "Poranku Dwójki” Łukasz Palkowski odniósł się do pogłosek o rywalizującym z nim przy projekcie "Dywizjon 303" Władysławie Pasikowskim. Mówił też o tym, czy - jako reżyser bez filmowego wykształcenia - czuje się bardziej Dyzmą, czy też niegrzecznym chłopcem polskiej kinematografii.

Wspominał ponadto pracę nad swoimi poprzednimi filmami: głośnymi "Bogami" i debiutem pt. "Rezerwat". Okazuje się, że sukces jego pierwszego filmu przyniósł mu pewne gorzkie doświadczenie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Gość: Łukasz Palkowski (reżyser)

Prowadzący: Tomasz Obertyn

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 8.35

mc/jp

Czytaj także

Tomasz Kot – aktor do ról specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 12:00
- To nie jest łatwe wcielić się w osobę, która funkcjonuje w świadomości wszystkich Polaków - przyznaje Tomasz Kot, odtwórca roli prof. Zbigniewa Religi. - Pracowałem pod ogromną presją, zwłaszcza, że miałem w głowie komentarze internautów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że do tej roli nie nadaję się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2015: Religa jak Kmicic

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 18:00
- Tomasz Raczek zauważył, że Religa w "Bogach" to pierwszy polski bohater po Kmicicu, który wygrywa - mówił reżyser Łukasz Palkowski. Jego obraz zdobył aż 7 "polskich Oscarów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie film o polskich lotnikach z Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 15:29
Za kamerą stanie reżyser obsypanych nagrodami "Bogów" Łukasz Palkowski. Scenariusz napisali Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus.
rozwiń zwiń