Cypryjska muzyka tradycyjna wg Pana Dymka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 14:00
- Na Cyprze nie ma prawie żadnych archiwalnych nagrań muzyki ludowej. Najwcześniejsze pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku - mówili w Dwójce muzycy zespołu Monsieur Doumani.
Audio
  • Wywiad z zespołem Monsieur Doumani (Źródłogranie/Dwójka)
Zespoł Monsieur Doumani
Zespoł Monsieur DoumaniFoto: materiały prasowe

Folkowe trio inspiruje się nie tylko istniejącymi nagraniami, ale też odwiedza ludzi, którzy pamiętają jeszcze stare melodie i pieśni. - W cypryjskiej muzyce tradycyjnej większość piosenek jest o miłości. My do tych melodii piszemy własne słowa. Dotyczą obecnej sytuacji w kraju i są głęboko zanurzone w życiu codziennym - opowiadali.

Nazwa folkowego zespołu Monsieur Doumani zawiera w sobie wielokulturową tradycję wyspy. Słowo "monsieur" to francusku "pan" zaś "doumani" w języku greckim i tureckim dotyczy sytuacji, kiedy w powietrzu unosi się mnóstwo dymu. - W naszej muzyce jest dużo wpływów, które pozostały po najeźdźcach. Jeszcze niedawno Cypr był pod panowaniem brytyjskim, wcześniej rządzili tu Osmanie, a jeszcze wcześniej Wenecjanie i Francuzi. Można powiedzieć, że jedna z różnic między naszą muzyką a grecką jest taka, że u nas jest więcej elementów starszych kultur tego regionu - wyjaśniali.

Muzycy Monsieur Doumani opowiadali o aktualnej sytuacji cypryjskiej sceny folkowej, ale też wyjaśniali, dlaczego ich muzyka trafia przede wszystkim do dzieci.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: muzycy Monsieur Doumani

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Śpiew gardłowy. Od Massive Attack do Tuwy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 15:00
- Zanim dowiedziałem się, czym jest śpiew gardłowy, słyszałem go kilkakrotnie, choćby w piosence "Karmacoma" Massive Attack - wspominał Bart Pałyga, jeden z najważniejszych polskich znawców stylu wywodzącego się z Azji Centralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń