X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiesław Myśliwski: nie wiedziałem, że tworzę arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 19:00
– Jedna z działaczek Solidarności, która wyemigrowała z Polski, sądząc, że nic dobrego już się tu nie zdarzy, postanowiła wrócić do kraju po przeczytaniu mojej książki – mówił w Dwójce Wiesław Myśliwski o swojej najsłynniejszej powieści "Kamień na kamieniu".
Audio
  • Wiesław Myśliwski opowiada o sobie i swoich książkach (Piątek z Kisielem/Dwójka)
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza.
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

23 kwietnia Wiesław Myśliwski został laureatem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w głównej kategorii - warszawski twórca. Gdy spojrzymy na artystyczną biografię pisarza, widzimy, że jest on rozpieszczany przez krytyków. Gdy w 1984 r. roku ukazała się powieść "Kamień na kamieniu", Henryk Bereza zareagował na nią niezwykle entuzjastycznie. – Nie byłem pewien tej książki, podobnie zresztą jak każdej innej – wyznał Wiesław Myśliwski. – Autor nie ma właściwie stosunku do swojej książki, nie jest w stanie powiedzieć, czy jest ona dobra, czy nie. Tak jest przynajmniej w moim przypadku. Ale rzeczywiście Bereza mnie zaskoczył – wspominał.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy z Wiesławem Myśliwskim – wówczas debiutującym pisarzem! – z roku 1968 roku.

Jeszcze przed wydaniem książki Henryk Bereza napisał esej w miesięczniku "Twórczość", gdzie podniósł powieść Wiesława Myśliwskiego do rangi arcydzieła. – Dostało mu się za to niemało od kolegów pisarzy, nawet od moich przyjaciół – opowiadał autor książki. – Posądzano krytyka dosłownie o to, że oszalał. Ponieważ dobrze znałem się z Berezą, myślano też, że napisał to po przyjacielsku – dodał gość "Piątku z Kisielem".

Zapraszamy do opowieści przyjaciół i współpracowników Wiesława Myśliwskiego: Henryka Berezy, Mariana Pilota, Klemensa Górskiego, Wacława Tkaczuka oraz Bogdana Tosza.

Status powieści potwierdził jednak niezwykły rezonans po jej wydaniu. Książka sprzedawała się nadzwyczaj dobrze. Przed księgarnią PIW-u na ulicy Foksal w Warszawie ustawiła się wielka kolejka zelektryzowanych czytelników. W latach osiemdziesiątych kupiono dwieście tysięcy egzemplarzy książki. Pisarz przyznał, że miał wątpliwości, czy książka wychodzi we właściwym czasie, który był przecież epoką wielkiej beznadziei i przygnębienia. – Wiele osób powiedziało mi jednak, że ta książka podnosi na duchu. Potem dowiedziałem się, że czytali ją nawet internowani – mówił pisarz.

Audycję prowadził Jerzy Kisielewski.

mc, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urodziny Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 12:45
25 marca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin znakomitego prozaika i dramaturga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz słowa zdradza tajniki swojego pisania

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:37
– Systematyczne, codzienne siedzenie nad białą kartką papieru jest bardzo istotne. Czasem człowiek jest bezradny wobec tej białej kartki – ale jest to bezradność owocująca, z niej coś w końcu wynika – mówił Wiesław Myśliwski.
rozwiń zwiń