X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
Audio
  • "Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana" (Filharmonia Dwójki)
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV Symfonii
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV SymfoniiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W niedzielę 15 lutego w Łodzi odbyła się polska premiera IV Symfonii "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór nigdy by nie powstał, gdyby nie determinacja dyrektora artystycznego Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana.
- Andrzej Wendland jeździł za Henrykiem Mikołajem Góreckim od 1996 roku. I udało mu się zafascynować kompozytora twórczością Tansmana oraz jego biografią, stanowiącą w zasadzie gotowy scenariusz filmowy - opowiadał Mirosław Jacek Błaszczyk, który poprowadził polskie prawykonanie dzieła. - Powstał utwór wyjątkowy, zbierający nie tylko doświadczenia Góreckiego w dziedzinie symfoniki, ale też jego fascynacje muzyczne w ogóle. Mamy tu i pieśń pokutną, i nawiązanie do "Stabat Mater" Szymanowskiego, i messiaenowskie organy, i wagnerowski temat Zygfryda... - wymieniał dyrygent.
Natomiast sam Andrzej Wendland opowiadał o swoich, trwających nawet po dziesięć godzin, spotkaniach z wybitnym kompozytorem i wyjaśnił, dlaczego Henryk Mikołaj Górecki pisał w tempie "dwa takty na pół roku".

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Andrzej Wendland (dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)

Data emisji: 15.02.2015

Godzina emisji: 19.42

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 06:00
12 listopada 2005, zmarł "najbardziej polski" spośród klasyków XX wieku. Zapraszamy do zapoznania się z serwisem specjalnym Polskiego Radia poświęconym fenomenowi Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń