"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
Audio
  • "Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana" (Filharmonia Dwójki)
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV Symfonii
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV SymfoniiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W niedzielę 15 lutego w Łodzi odbyła się polska premiera IV Symfonii "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór nigdy by nie powstał, gdyby nie determinacja dyrektora artystycznego Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana.
- Andrzej Wendland jeździł za Henrykiem Mikołajem Góreckim od 1996 roku. I udało mu się zafascynować kompozytora twórczością Tansmana oraz jego biografią, stanowiącą w zasadzie gotowy scenariusz filmowy - opowiadał Mirosław Jacek Błaszczyk, który poprowadził polskie prawykonanie dzieła. - Powstał utwór wyjątkowy, zbierający nie tylko doświadczenia Góreckiego w dziedzinie symfoniki, ale też jego fascynacje muzyczne w ogóle. Mamy tu i pieśń pokutną, i nawiązanie do "Stabat Mater" Szymanowskiego, i messiaenowskie organy, i wagnerowski temat Zygfryda... - wymieniał dyrygent.
Natomiast sam Andrzej Wendland opowiadał o swoich, trwających nawet po dziesięć godzin, spotkaniach z wybitnym kompozytorem i wyjaśnił, dlaczego Henryk Mikołaj Górecki pisał w tempie "dwa takty na pół roku".

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Andrzej Wendland (dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)

Data emisji: 15.02.2015

Godzina emisji: 19.42

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 05:50
6 grudnia 1933 roku urodził się "najbardziej polski" spośród klasyków XX wieku. Przeszedł do historii jako autor jednego z największych sukcesów we współczesnej muzyce poważnej - III Symfonii Pieśni Żałobnych, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.
rozwiń zwiń