Gniazda kultury na Mazowszu. Czym są i jak się rozwijają?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:29
- Punktem wyjścia był ogłoszony przez urząd marszałkowski konkurs dla organizacji pozarządowych m.in. na badanie potencjału tworzenia klastrów kreatywnych na terenie województwa - mówiła w Dwójce Anna Czyżewska z Federacji Mazowia, koordynatorka projektu "Gniazda kultury".
Audio
  • O projekcie badawczym "Gniazda kultury" realizowanym na Mazowszu (Mikrokosmosy/Dwójka)
Plakat akcji
Plakat akcjiFoto: materiały prom./Fotokon (Shutterstock)

W audycji rozmawialiśmy o wspólnym projekcie Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna" i Federacji Mazowia, którego celem jest zbadanie i opisanie potencjału kulturowego małych miejscowości na Mazowszu.

"Gniazda kultury" to konkretne miejsca, w których współpracują ze sobą instytucje publiczne, sponsorzy biznesowi oraz organizacje pozarządowe. W ramach projektu, którego podsumowaniem jest raport, zbadanych zostało 7 "gniazd" - Otwock, Sochaczew, Żyrardów, Grzybów, Urzecze, Warka, dolina Wisły.

W jaki sposób dziedzictwo, z którego wyrastają lokalne organizacje wpływa na ich rozwój? Co zostało z charakterystycznego dla Otwocka stylu architektonicznego świdermajer? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytył audycji: Mikrokosmosy

Prowadziła: Justyna Piernik

Goście: Anna Czyżewska (Federacji Mazovia, koordynatorka projektu "Gniazda kultury", Patryk Zakrzewski (badacz), Ewa Pietraszek (animatorka kultury ze stowarzyszenia Chodź na Świder), Marcin Michalczyk (Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, wokalista i lider zespołu Świdermajer Orkiestra)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń