Chrześcijanie w Iraku chwycili za broń. Milicja będzie bronić cywilów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 17:58
- Iraccy chrześcijanie nie chcą już uciekać przed terrorystami i formują oddziały milicji. Robią to, by przeżyć - tłumaczą doktoranci Akademii Obrony Narodowej, którzy właśnie wrócili z Kurdystanu.
Audio
  • Doktoranci Akademii Obrony Narodowej, którzy wrócili z Kurdystanu wyjaśniają, dlaczego iraccy chrześcijanie chwycili za broń (Puls świata/Dwójka)
W całym Iraku zostało zaledwie 300 tysięcy chrześcijan
W całym Iraku zostało zaledwie 300 tysięcy chrześcijanFoto: PAP/EPA/NADEEM KHAWER

Skąd wziął się pomysł stworzenia formacji samoobrony i czemu tak naprawdę służy? Grzegorz Klein i Cyprian Kozera w rozmowie z Michałem Żakowskim wyjaśniali, że chrześcijańskie oddziały mają przede wszystkim bronić ludności cywilnej przed atakami bojowników Państwa Islamskiego.

Jak liczne są te formacje, jaką dysponują bronią i skąd ją biorą? I czy zdołają się obronić przed dżihadystami? O tym - w nagraniu audycji "Puls świata".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Grzegorz Klein i Cyprian Kozera (doktoranci Akademii Obrony Narodowej)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 17.15

mj

Czytaj także

Irak: operacja przeciwko Państwu Islamskiemu w Tikricie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:17
Siły irackie rozpoczęły operację mającą na celu wyparcie bojowników Państwa Islamskiego z Tikritu, rodzinnego miasta Saddama Husajna na północy Iraku - informuje Reuters powołując się na oficerów w ośrodku dowodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katar finansuje dżihadystów w Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 11:04
Niemiecki minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Mueller (CSU) oskarżył Katar o finansowanie dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy prowadzą ofensywę w północnym Iraku.
rozwiń zwiń