Kraje Europy Środkowej polskim priorytetem?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 10:00
- Początkiem dobrej pozycji Polski na arenie międzynarodowej są właściwe stosunki z krajami z naszego regionu - mówił w Dwójce Paweł Kowal.
Audio
  • Kraje Europy Środkowej polskim priorytetem? (Puls świata/Dwójka)
Kraje Europy Środkowej polskim priorytetem?
Foto: User:Scooter20, CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

"Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia" - tak brzmiał tytuł konferencji, która odbyła się w pałacu prezydenckim w Warszawie. Współpraca krajów Europy Środkowo-Wschodniej była jednym z priorytetów polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego. Paweł Kowal, wiceminister spraw zagranicznych w latach 2006-2007 tłumaczył, że nie chodziło tu o kwestie ideologiczne.

- Na mapie Lecha Kaczyńskiego były naszkicowane projekty energetyczne, które miały dawać niezależność krajom naszego regionu, od dostaw rosyjskich. Drugim celem było łączenie unijnych krajów Europy Środkowej z krajami Europy Wschodniej, które chciały wejść do Unii Europejskiej. To były przede wszystkim Ukraina i Gruzja - wyjaśniał gość "Pulsu świata".

Jak te założenia wyglądają współcześnie, chociażby w kontekście Słowacji nastawionej na współpracę z Rosją?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Paweł Kowal (wiceminister spraw zagranicznych w latach 2006-2007)

Data emisji: 22.18.2015

Godzina emisji: 17.45

bch

 

Czytaj także

Migracyjna schizofrenia Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 08:00
- Z jednej strony narastają nastroję antyimigranckie, z drugiej strony wiadomo, że gospodarka europejska potrzebuje przybyszy - mówił dr Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Kagame. Dyktator czy zbawca Rwandy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 17:50
- Ma na sumieniu kilka zabójstw politycznych, porywani są dziennikarze. Z drugiej strony za jego rządów kraj podniósł się z ruiny - mówił o przywódcy Rwandy Adam Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po wyborach w Hiszpanii. "Sytuacja bez precedensu"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 18:59
- Największym zwycięzcą w tych wyborach jest partia, która zajęła trzecie miejsce: Podemos - oceniał Paweł Zerka, który zwracał również uwagę na sytuację niespotykaną dotychczas na hiszpańskiej scenie politycznej.
rozwiń zwiń