Wileńskie radio symbolem sukcesu Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 12:00
Radio Znad Wilii jest od 25 lat polską instytucją, która symbolizuje nowoczesność i postępu Polaków na Litwie - mówi politolog Aleksander Radczenko.
Audio
  • Polskie media - pomost na drodze do dialogu polsko-litewskiego (Puls świata/ Dwójka)
Wilno, stolica Litwy. Panorama miasta
Wilno, stolica Litwy. Panorama miastaFoto: S-F / Shutterstock

W tym roku 25-lecie istnienia obchodzi wileńska rozgłośnia Radia Znad Wilii. Dla Polaków, mieszkających na Wschodzie, jest to jedno z najważniejszych mediów realizujących pełną ofertę w języku ojczystym. Gość Krzysztofa Renika przyznaje, że do dzisiejszych czasów dzięki trzem instytucjom – Kościołowi, szkole i mediom – udało się zachować polskość na litewskiej ziemi.

- Rola polskich mediów na Litwie nie jest dziś tak wielka jak dawniej. Wynika to głównie z tego powodu, że Litwini nie znają języka polskiego. Ze spisu powszechnego z roku 2011 wynika, iż zaledwie 8 proc. mieszkańców kraju zna język polski, więc media w tym języku nie ma większego wpływu na rzeczywistość - opowiada Aleksander Radczenko.

O tym, jaki model polskości lansują rodzime media na Litwie i jaka jest historia Radia Znad Wilii, mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Aleksander Radczenko (wileński politolog i bloger)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 17.45

sm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litewska opozycja chce wspierać rozwój Wileńszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 13:07
„Wileńszczyzna, w porównaniu z innymi rejonami kraju, jest najbardziej zaniedbanym rejonem. Tak nie powinno być, bo rejon ten znajduje się tuż obok stolicy” – powiedział podczas konferencji prasowej poseł konserwatywnej partii Związek Ojczyzny Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Paulius Saudargas. Zdaniem litewskich posłów istnieje potrzeba powołania specjalnego Funduszu Rozwoju Wileńszczyzny. O przedsięwzięciu i sytuacji na Wileńszczyźnie mówił w programie Świat w Południe Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe szanse dla mniejszości polskiej na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:44
– Nazwa grupy jest symboliczna. Stworzyliśmy tę inicjatywę, pamiętając o naszej wspólnej historii – mówił były premier Litwy Andrius Kubilius o parlamentarnej Grupie 3 Maja.
rozwiń zwiń