"Syryjczycy w Libanie stracili już nadzieję"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:00
- Choć od dwóch lat granica libańsko-syryjska jest zamknięta, nieliczni Syryjczycy wciąż starają się przedrzeć nielegalnie do Libanu, gdzie mają nadzieję znaleźć schronienie – powiedział Piotr Stopka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Audio
  • Piotr Stopka o sytuacji uchodźców syryjskich w Libanie (Puls świata/Dwójka)
Uchodźcy syryjscy pomieszkujący w pustostanach w Bejrucie, sierpień 2016
Uchodźcy syryjscy pomieszkujący w pustostanach w Bejrucie, sierpień 2016 Foto: PAP/Abaca

Gość Dwójki opowiadał o sytuacji w Libanie, gdzie jak się szacuje od początku wybuchu wojny w Syrii, napłynęło ponad 1,2 mln uchodźców z Syrii.

- Libańczycy na początku syryjskiego konfliktu pozostawili otwartą granicę, bo myśleli, że sytuacja u sąsiadów szybko się ustabilizuje. Nawet sami Syryjczycy wierzyli, że opuszczają swój dom tylko na kilka miesięcy. Dlatego też znajdowali tymczasowe mieszkania, nie posyłali swoich dzieci do libańskich szkół. Z biegiem czasu zupełnie stracili jednak nadzieję – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o trudnych warunkach, jakie czekają uchodźców syryjskich zimą w Libanie, a także o różnicach w kosztach pomocy humanitarnej świadczonej dla uchodźców w Libanie i krajach europejskich.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Piotr Stopka (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bliski Wschód w ogniu pytań. Państwo Islamskie w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 12:00
- Znika nam Państwo Islamskie w widocznej postaci, bo ono na pewno przetrwa w formie utajonych komórek, ale tym samym znika pewien bufor, który organizował politykę w Iraku i Syrii przez ostatnich kilka lat - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia dąży do niepodległości. Co zrobi Madryt?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:00
Hiszpański sąd konstytucyjny zawiesił decyzję parlamentu Katalonii o organizacji referendum w sprawie niepodległości, które miało się odbyć 1 października. Władze Katalonii odpowiedziały, że referendum i tak się odbędzie…
rozwiń zwiń