Włochy. Jaki wpływ może mieć wygrana Musumeciego?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 08:00
- Ogólnokrajowe badania pokazują, ze w wyścigu o to, kto będzie rządził Włochami, bierze udział trzech głównych graczy - mówił Piotr Podemski. O tym, jaki wpływ na włoską politykę może mieć wygrana Nello Musumeciego, w rozmowie z gościem "Pulsu świata".
Audio
  • dr. Piotr Podemski o sytuacji politycznej we Włoszech.
Nello Musumeci
Nello Musumeci Foto: PAP/EPA/Franco Lannino

W związku z wygraną kandydata trzech największych ugrupowań włoskiej centroprawicy Nello Musumeciego na przewodniczącego władz Sycylii, rozgorzała dyskusja w sprawie wyborów parlamentarnych we Włoszech.  Zwykło się mawiać "Kto bierze Sycylię, ten bierze całe Włochy" - Jest to pobożne życzenie ze strony centroprawicowego polityka. Polityk musi mówić, że jest to pierwsza batalia w drodze do wielkiego sukcesu – komentował Piotr Podemski.

Rządząca do tej pory centrolewica zajęła na Sycylii trzecie miejsce w głosowaniu, uzyskując jedynie kilkanaście procent głosów. "Klęska całkowita" - takimi słowami określa wyniki dr Podemski. Na przegraną centrolewicy wpłynął w znacznym stopniu kryzys migracyjny, który dotknął zarówno Sycylię, jak i całe Włochy. - Włosi mają duże pretensje, że Europa nie była w stanie i nie chciała im pomóc. Problem migracyjny nie był kwestią dni czy tygodni, tylko przerodził się w wielomiesięczne zmagania - mówił gość Dwójki.

Jakie skutki może mieć mieszanka poglądów politycznych, które są reprezentowane w koalicji centroprawicowej? Czy Ruch Pięciu Gwiazd może odegrać znaczącą rolę w polityce Włoch? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji. 

***

Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: dr Piotr Podemski (Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 9.11.2017
Godzina emisji: 17.45

Czytaj także

Włochy nie chcą już statków z migrantami. W Warszawie o zmianie charakteru misji patrolowania Morza Śródziemnego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 20:04
11 lipca w Warszawie odbędą się rozmowy przedstawicieli Włoch i unijnej agencji ds. granic Frontex oraz krajów UE na temat postulowanej przez Rzym zmiany charakteru misji patrolowania Morza Śródziemnego Tryton - podała Ansa powołując się na źródła dyplomatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: Coraz trudniejsza sytuacja migracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:13
Sytuacja migracyjna we Włoszech staje się coraz trudniejsza. Nie tylko mówi się już o zawracaniu statków z uchodźcami, ale nawet o zlikwidowaniu możliwości nabywania obywatelstwa przez dzieci imigrantów. Mówiła o tym w audycji Świat w Powiększeniu Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
rozwiń zwiń