Polskie Radio
Section05
wybory we Włoszech

Włochy: prof. Giuseppe Conte otrzymał od prezydenta misję utworzenia rządu

Desygnowany na premiera Włoch profesor prawa Giuseppe Conte otrzymał od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia rządu. Zapewnił, że będzie służył wszystkim Włochom. Profesor Conte po nominacji w krótkim wystąpieniu powiedział, że będzie realizował program rządu opracowany przez kontestacyjny Ruch 5 Gwiazd i eurosceptyczną Ligę, przewidujący głębokie zmiany i reformy. Kandydata na premiera Włoch przedstawiał w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy wybory we Włoszech

„Istnieje zagrożenie, że powstanie rosyjski rząd w Rzymie"

- Wybory we Włoszech wygrały partie prorosyjskie i mówi się o tym, że w ramach negocjacji może powstać rząd, w którym premierem zostałby Matteo Salvini, a więc człowiek, który jest sojusznikiem Putina – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. We Włoszech trwają negocjacje dotyczące utworzenia rządu po wyborach, które nie wyłoniły wyraźnej większości zdolnej utworzyć samodzielnie rząd.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Rosja Jerzy Targalski wybory we Włoszech

Włochy: Ruch Pięciu Gwiazd szuka kompromisu

Po wyborach parlamentarnych we Włoszech nadal nie wiadomo,  które ugrupowanie utworzy nowy rząd. To wynik braku wyraźnej większości i rywalizacji także wśród zwycięzców. Zarówno antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, jak i centroprawica z Ligą Północną chcą powołać gabinet. O sytuacji we Włoszech i postulatach Ruchu Pięciu Gwiazd mówił w audycji Konfrontacje Idei Fabio Castaldo, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego z ramienia Ruchu 5 Gwiazd i grupy EFDD.
Zobacz więcej na temat:  Włochy wybory we Włoszech

"To jest baśń, w którą Włosi bardzo chcą uwierzyć"

Niedzielne wybory we Włoszech nie przyniosły rozstrzygnięcia. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. Wygrała koalicja centroprawicy, otrzymując ok. 37 procent głosów. Jednak prawdziwym zwycięzcą wyborów jest antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, który zdobył jedną trzecią głosów. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT imigranci w Europie Więcej świata Włochy wybory we Włoszech

Włochy: Będą problemy z utworzeniem nowego rządu

Po wyborach parlamentarnych we Włoszech nadal nie wiadomo, które ugrupowanie utworzy nowy rząd. To wynik braku wyraźnej większości i rywalizacji wśród zwycięzców. Zarówno antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, jaki i centroprawica z Ligą Północną na czele chcą powołać gabinet. O sytuacji politycznej we Włoszech po wyborach parlamentarnych mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy wybory we Włoszech Silvio Berlusconi

NASZ WYWIAD Italexit? "Ruch Pięciu Gwiazd i Liga nie posuną się do tego"

Tworzenie rządu we Włoszech prawdopodobnie potrwa dość długo - podobnie jak w Niemczech – mówi portalowi PolskieRadio.pl profesor nauk politycznych Alessandro Chiaramonte z Uniwersytetu we Florencji. Obecnie wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest rząd z udziałem Ruchu Pięciu Gwiazd. Ale i nowe wybory nie są wykluczone. Zdaniem politologa nawet powstanie eurosceptycznego rządu nie doprowadzi do zerwania z UE: społeczeństwo jest bowiem temu przeciwne.
Zobacz więcej na temat:  Włochy wybory we Włoszech NASZ WYWIAD ŚWIAT Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie

Wybory bez rozstrzygnięcia. "Włosi są źli na swoje elity"

We Włoszech po niedzielnych wyborach parlamentarnych trwa jeszcze liczenie głosów, ale już jest jasne, że nie przyniosły rozstrzygnięcia. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. Wygrała koalicja centroprawicy, otrzymując ok. 37 procent głosów. Jednak prawdziwym zwycięzcą wyborów jest antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, który zdobył jedną trzecią głosów. Zdaniem dr Małgorzaty Bonikowskiej, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych świadczy to o tym, że "Włosi są źli na swoje elity". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy wybory we Włoszech Wybory w Europie

Wybory we Włoszech. "Nastroje społeczne się radykalizują"

36 proc. głosów zdobył blok sił centroprawicy w wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie są częściowe dane po przeliczeniu ponad połowy głosów. Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał 32 proc. poparcia - podają media w poniedziałek, relacjonując liczenie głosów. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. O wynikach wyborów parlamentarnych we Włoszech mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory we Włoszech Włochy Unia Europejska

Wybory we Włoszech. "Możliwe, że dojdzie do napięć z Europą"

- Jeśli centroprawicowa koalicja faktycznie zdobędzie większość, to możliwe, że dojdzie do napięć z Europą. Berlusconi i jego ekipa w rządzie pewnie byłaby wówczas czynnikiem stabilizującym w stosunkach z Unią Europejską - mówił w wywiadzie z portalem PolskieRadio.pl profesor Giovanni Capoccia (Uniwersytet w Oxfordzie).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD wybory we Włoszech Włochy Silvio Berlusconi Matteo Renzi