Polskie Radio
Section05
wybory we Włoszech

PR24 Nowy rząd we Włoszech. Nicola Procaccini: Giorgia Meloni jest wierna swoim wartościom

- Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy stworzyć rząd na naszych warunkach, nie chcieliśmy rezygnować z naszych wartości i zasad, myślę, że Włosi docenili to podejście - mówił w Polskim Radiu 24 Nicola Procaccini, włoski eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego z partii Fratelli d'Italia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Zdzisław Krasnodębski Giorgia Meloni Włochy Unia Europejska wybory we Włoszech

Bruksela przygotowuje kamienie milowe dla Włochów? Poseł PiS: KE zrobi wszystko, żeby im dokuczyć

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała prawicowa partia Fratelli d'Italia. Wcześniej falę krytyki wywołały groźby Ursuli von der Leyen skierowane do Włochów. Czy to oznacza, że w Brukseli piszą się już kamienie milowe dla tego kraju? O to pytany był w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus. W jego ocenie KE będzie robiła wszystko, żeby dokuczyć Włochom, ale błędna polityka prowadzona przez "lewactwo europejskie" właśnie legła w gruzach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Włochy wybory we Włoszech Bruksela Ursula von der Leyen

Meloni podziękowała Morawieckiemu i Zełenskiemu. "Będziemy wspólnie bronić naszych wartości"

Przywódczyni włoskiej partii Bracia Włosi, Giorgia Meloni, podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacje po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Zrobiła to we wpisach w mediach społecznościowych. "Dziękuje premierze Morawiecki, będziemy wspólnie bronić naszych wartości i bezpieczeństwa w Europie" - napisała Giorgia Meloni do szefa polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy wybory Giorgia Meloni wybory we Włoszech Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski

Ursula von der Leyen grozi Włochom. Poseł Koalicji Polskiej: myślę, że teraz wstydzi się tych słów

- Z niedowierzaniem przyjąłem słowa Ursuli von der Leyen - mówił poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś w Programie 1 Polskiego Radia. Odniósł się tym samym do skandalicznej wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej w sprawie wyborów we Włoszech. Poseł wyraził nadzieje na to, że "pani von der Leyen wstydzi się teraz tego co powiedziała". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Ireneusz Raś Unia Europejska Ursula von der Leyen wybory we Włoszech Komisja Europejska

Wicemarszałek Sejmu: Giorgia Meloni zaznaczyła, że UE i NATO będą priorytetem we Włoszech

- Europa jest różnorodna i w różnym okresie różne partie oraz ugrupowania przekonują swoich wyborców. Niedawno zmienił się też układ sił w Niemczech i to jest normalne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. Wicemarszałek Sejmu skomentowała w ten sposób przyspieszone wybory parlamentarne we Włoszech, które wygrała centroprawicowa koalicja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni Unia Europejska Komisja Europejska NATO Małgorzata Kidawa-Błońska Grzegorz Jankowski

"Mamy nadzieję, że Meloni zostanie premierem". Sobolewski komentuje wybory we Włoszech

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że "cieszymy się z wyniku wyborów we Włoszech". - Mamy nadzieję, że Giorgia Meloni, która przewodniczy zwycięskiej partii Fratelli d'Italia w najbliższych dniach dostanie misję tworzenia nowego włoskiego rządu - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Włochy ŚWIAT Europa wybory we Włoszech Komisja Europejska Giorgia Meloni

Zwycięstwo centroprawicy we Włoszech. Piotr Kaleta: jest szansa na powrót do normalności w Europie

- Cieszę się z tego zwycięstwa, bo jest szansa na to, że w Europie wróci normalność. A przede wszystkim ta normalność wraca do nas w sposób demokratyczny. Trzeba to dziś podkreślać: że taki był wybór włoskiego narodu. Włosi zdecydowali, że chcą wracać do chrześcijańskich korzeni - zaznaczył w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Piotr Kaleta wybory we Włoszech Europa Giorgia Meloni

Prezydent Duda: ile trzeba mieć w sobie arogancji, żeby o wyniku wyborów w innym kraju powiedzieć: "źle wybrali"?

Andrzej Duda w mediach społecznościowych skomentował głosy niezadowolenia niektórych europejskich polityków po wyborach we Włoszech. "Ile trzeba mieć w sobie poczucia wyższości, buty, arogancji i pogardy dla demokratycznych reguł? - pytał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Włochy wybory we Włoszech Europa Ursula von der Leyen Komisja Europejska ŚWIAT Andrzej Duda

Wyniki włoskich wyborów to sprzeciw wobec UE? Rzecznik KE skomentował sprawę

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekonywał, że traktowanie wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech jako wyrazu sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez Unię Europejską jest nadmiernym uproszczeniem. Wybory parlamentarne wygrała centroprawicowa, eurosceptyczna partia Bracia Włosi 45-letniej Giorgii Meloni. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni Unia Europejska Komisja Europejska

"Jestem matką, Włoszką, chrześcijanką". Kuźmiuk: te słowa Meloni uwiodły jej rodaków

Giorgia Meloni, liderka centroprawicy, która wygrała wybory we Włoszech, jest niemal pewną kandydatką na premiera. W swoich przemówieniach podkreślała "jestem kobietą, matką, Włoszką i chrześcijanką". - Takie publiczne wypowiedzi we współczesnym świecie, Europie, wywołują ciarki na plecach. Te słowa rzeczywiście uwiodły Włochów - komentował w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek Zbigniew Kuźmiuk Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni