Zapomniana wojna w Jemenie. Jest szansa na pokój

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
- Porozumienie pozwoli uniknąć katastrofy, bo śmierć głodowa zagraża milionom ludzi. Rebelianci wspierani przez Iran i rząd wspierany przez Arabię Saudyjską ustalili, ze odstąpią od bitwy o porty, przez które trafia pomoc humanitarna - mówił w Dwójce Jarosław Kociszewski.
Audio
  • Relacja z przygotowań do spektaklu "Miłość szuka mieszkania" w Teatrze WARSawy (Wybieram Dwójkę)
Jemen
JemenFoto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Zakończyły się prowadzone przez tydzień pod Sztokholmem rozmowy pokojowe pomiędzy stronami wojny w Jemenie. Jak przekazał sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, strony "uzgodniły wiele ważnych punktów, w tym zawieszenie broni w porcie i mieście al-Hudajda". To strategiczny port nad Morzem Czerwonym, przez który dociera pomoc dla ludności cywilnej.

Zaciekłe walki o miasto prowadzone w listopadzie wywołały reakcje międzynarodowe. USA, Wielka Brytania i Francja naciskały na Arabię Saudyjską, aby zaprzestała działań wojennych w Jemenie. Teraz amerykański senat zarekomendował wstrzymanie wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Saudyjczyków w tym konflikcie.

Według głównego negocjatora, specjalnego wysłannika ONZ do Jemenu Brytyjczyka Martina Griffithsa, po raz pierwszy walczące strony zadeklarowały wycofanie swoich sił zbrojnych. Jak podkreślił sekretarz generalny ONZ, rozmowy w Szwecji "są początkiem procesu, którego końcowym rezultatem może być pokój w Jemenie". 

Czy skończy się wreszcie piekło mieszkańców tego kraju? Jakie są realne szanse na przedłużenie rozejmu i zakończenie konfliktu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Jarosław Kociszewski (wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/jp

Czytaj także

Rozejm w Jemenie wielokrotnie łamany. Kilkadziesiąt ofiar

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 10:27
Trwający od soboty rozejm między jemeńskimi siłami rządowymi a rebeliantami Huti był wielokrotnie naruszany przez obie strony konfliktu; w nocy z niedzieli na poniedziałek zginęło ok. 30 osób - informuje AFP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arabia Saudyjska i ZEA przekażą 500 mln USD na żywność dla Jemenu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 15:23
- Władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wspólnie przewodzą arabskiej koalicji przeciwko szyickim rebeliantom Huti w Jemenie, zobowiązały się we wtorek, że przekażą 500 mln USD na żywności dla tego pogrążonego w kryzysie humanitarnym kraju.
rozwiń zwiń