Polska chce od Rosji zwrotu dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 06:33
- Państwo polskie ma informacje, że część polskich archiwaliów i dzieł sztuki nie zostało mu zwróconych po II wojnie światowej. Stanowisko Polski jest takie, że ZSRR nie mógł żadnych z tych dóbr nabyć, dlatego że nawet rosyjska ustawa z 1998 roku mówi tylko o tym, że restytucja zastępcza mogła być dokonywana na dzieła sztuki, do których prawo własności należało do Niemiec nazistowskich - mówił w Dwójce dr Łukasz Adamski.
Audio
  • Dr Łukasz Adamczyk o wnioskach restytucyjnych składanych przez Polskę ws. niezwróconych przez Rosję dzieł sztuki (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ruskpp/Shutterstock

Twa wymiana zdań pomiędzy Polską a Rosją na temat dzieł sztuki wywiezionych przez radzieckich żołnierzy do ZSRR po II wojnie światowej. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odpowiedział ostatnio na słowa Władimira Putina o roli Armii Czerwonej w II wojnie światowej. Stwierdził on, że polskie archiwa i dobra kultury zostały do Rosji bezprawnie wywiezione, są i pozostaną polską własnością, Polska zaś stale będzie się upominać o ich zwrot.

Dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mówił w audycji m.in. o tym zwrotu jakich przedmiotów domaga się od Rosji Polska i z jakich środków może w tym celu skorzystać.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 16.45

pg/am

Czytaj także

Dymisja rządu w Rosji. Co na to społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:39
- Władimir Putin tym, co się stało, zaczyna okres dyskutowania o tym, czy coś się właśnie skończy lub zacznie. I myślę, że jak było z carem Iwanem Groźnym, który wyprowadził się z Moskwy i czekał lata, by do niego przyjechano i go poproszono, żeby wrócił, tak teraz Władimir Putin będzie sprawdzał, jak zareaguje rosyjskie społeczeństwo - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń