Dymisja rządu w Rosji. Co na to społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:39
- Władimir Putin tym, co się stało, zaczyna okres dyskutowania o tym, czy coś się właśnie skończy lub zacznie. I myślę, że jak było z carem Iwanem Groźnym, który wyprowadził się z Moskwy i czekał lata, by do niego przyjechano i go poproszono, żeby wrócił, tak teraz Władimir Putin będzie sprawdzał, jak zareaguje rosyjskie społeczeństwo - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Łukasz Jasina o dymisji rządu w Rosji (Puls świata/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleg Elkov

Premier rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew uznał dymisję swojego gabinetu i własną za krok w dobrą stronę, a nawet konieczność. Wszystko to z powodu propozycji Władimira Putina, dotyczącej zmian w konstytucji. Gabinet ma jednak kontynuować swoją pracę do czasu wyłonienia nowego rządu. - Zobaczymy, ile ten proces ustawodawczy będzie trwał. Jednak to ma służyć jednemu: dalszemu utrwaleniu władzy tego systemu, który istnieje w Rosji - wyjaśnił dr Łukasz Jasina.

- Myślę, że istnieje bardzo duży potencjał do tego, żeby się zaczęła jakaś dyskusja. Władimir Putin oczekuje społecznej legitymizacji, czyli referendum. A referendum zawsze powoduje jakąś dyskusję. Nawet w Rosji "putinowskiej", nawet przy rosyjskich mediach jest taka dyskusja dalej możliwa. Ludzie zaczną po prostu rozmawiać na temat tego, kto ma być rosyjskim przywódcą i czy aby na pewno ma być to Władimir Putin - mówił gość "Pulsu świata".

Rosja wykluczona z rywalizacji sportowych>>>

Czy oznacza to, że Putin ustąpi ze stanowiska? Dlaczego Dmitrij Miedwiediew odsuwa się od władzy? Zdaniem eksperta, przekonamy się dopiero w najbliższym czasie. Jednak Miedwiediewa nie da się usunąć tak łatwo, ponieważ jest byłym prezydentem Rosji, a także człowiekiem, wobec którego Putin żywi pozytywne uczucia. - To był człowiek zawsze wobec niego lojalny. Władimir Putin jest lojalny wobec osób, które były takie wobec niego. A Miedwiediew to w dalszym ciągu bardzo poważny kandydat na stanowisko premiera i prezydenta Rosji - podkreślił dr Łukasz Jasina.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 16.45

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnicze "zniknięcie" prezydenta Rosji: Władimir Putin cierpi na problemy z kręgosłupem? Nowe doniesienia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 23:52
Prezydent Rosji Władimir Putin, który nie pojawił się publicznie od 5 marca, cierpi na problemy z kręgosłupem i znajduje się obecnie pod opieką wiedeńskiego ortopedy - podał w niedzielę austriacki dziennik "Kurier", nie zdradzając swych źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król jest nagi? Puste ręce Putina. Chwilę przed wyborami ma dla Rosjan tylko broń jądrową

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 18:20
Orędzie prezydenta dowodzi, że Władimir Putin nie może niczego dać Rosjanom, z wyjątkiem wyścigu zbrojeń i różnego rodzaju militariów - mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina, ekspert PISM. Widać, że Zachód będzie musiał nadal koncentrować się na powstrzymywaniu ewentualnego konfliktu z Moskwą – dodał nasz rozmówca.
rozwiń zwiń