Unijna pomoc w walce ze skutkami epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:10
- W momencie, gdy kryzys uderza, a ignorowało się wcześniejsze jego zapowiedzi, to trudno stwierdzić, czy można było zrobić więcej - mówiła w "Pulsie świata" prof. Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Audio
W tle siedziba Komisji Europejskiej
W tle siedziba Komisji EuropejskiejFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W audycji była mowa o tym, jak Unia Europejska daje sobie radę z epidemią koronawirusa i czy w odpowiednim stopniu pomaga państwom członkowskim.

- Unia Europejska proponuje tyle, ile może proponować w ramach kompetencji, które posiada i w ramach tego, na co pozwalają jej państwa członkowskie - oceniła prof. Agnieszka Cianciara. Dodała, że UE ma niewielkie kompetencje w zakresie ochrony zdrowia, ale za to ma szereg możliwości przeciwdziałania gospodarczym skutkom epidemii poprzez fundusze.

Zdaniem gościa audycji w dłuższej perspektywie zawsze dochodzi się do wniosków, że można było zrobić więcej. - W momencie, gdy kryzys uderza, kiedy ignorowało się zapowiedzi tego kryzysu, które były wcześniej na wielu poziomach, to trudno stwierdzić, czy można było zrobić więcej - skomentowała pojawiające się pretensje państw członkowskich o niewystarczającej pomocy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Piotr Pogorzelski

Gość: prof. Agnieszka Cianciara (ISP PAN)

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Nikt nie był przygotowany na pandemię". Szefowa KE przeprasza Włochy za spóźnioną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:59
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprosiła Włochy za spóźnioną pomoc unijnych instytucji i krajów członkowskich w związku z koronawirusem. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciąg dalszy nadzwyczajnej sesji europarlamentu. Głosowanie nad rezolucją ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 06:08
Europosłowie mają w piątek przyjąć rezolucję dotyczącą walki z koronawirusem i zaakceptować propozycje działań w tej sprawie przygotowane przez Komisję Europejską. W związku z pandemią sesja jest organizowana na odległość, deputowani są w swoich krajach i będą głosować zdalnie, wysyłając głosy pocztą mailową.
rozwiń zwiń