Szansa Izraela na uformowanie rządu. Czy uda się przełamać kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:00
- Porozumienie koalicyjne jest obciążone ryzykownymi zapisami, które mogą spowodować, że koalicja zdąży się rozsypać przed uformowaniem rządu - mówiła w "Pulsie świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Agnieszka Bryc o sytuacji politycznej w Izraelu (Puls świata/Dwójka)
Beni Ganc i Benjamin Netanjahu podczas podpisywania umowy koalicyjnej
Beni Ganc i Benjamin Netanjahu podczas podpisywania umowy koalicyjnejFoto: PAP/EPA/HANDOUT

W Izraelu, gdzie od ponad roku nie może powstać nowy rząd, dwaj główni przeciwnicy polityczni Benjamin Netanjahu, lider prawicowego Likudu i Beni Ganc, lider centro-lewicowej koalicji Niebiesko-Biali, dopiero w obliczu pandemii stworzyli gabinet jedności narodowej.

Zgodnie z podpisaną przez strony umową, kadencja kryzysowego rządu ma potrwać trzy lata, a obaj politycy podzielą się rolą premiera. Pierwszy obejmie to stanowisko Netanjahu, a po półtora roku jego na czele rządu stanie Ganc. W umowie zastrzeżono również, że żaden z premierów w czasie swojego urzędowania nie może usunąć ze składu rządu ministra wywodzącego się z przeciwnego bloku.

- To sukces samego Izraela, że elity zdołały przełamać kryzys. Natomiast porozumienie koalicyjne już jest obciążone ryzykownymi zapisami, które mogą spowodować, że koalicja zdąży się rozsypać przed uformowaniem rządu - oceniła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodała, że efektem tego, że nawet podpisana umowa może nie wejść w praktyce w życie, są możliwe czwarte wybory.

Gość audycji mówiła również o innych aspektach, które mogą uniemożliwić uformowanie rządu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Michał Strzałkowski

Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Wybory w Izraelu. Uda się zakończyć kryzys polityczny?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 12:55
Mieszkańcy Izraela w poniedziałek (2.03) głosowali w wyborach parlamentarnych. Były to trzecie wybory w ciągu niespełna roku. Po poprzednich żadnemu z głównych ugrupowań nie udało się utworzyć koalicji rządowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael: masowa demonstracja przeciwko premierowi Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 22:31
Tysiące Izraelczyków z maseczkami na twarzach, zachowujących odległość dwóch metrów od siebie, demonstrowały w niedzielę w Tel Awiwie przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu. Protest odbył się mimo epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń