Bez Legionów nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 13:20
- To było wojsko obywatelskie bez państwa. Kto się dziś zastanawia, co może zrobić dla państwa? Warto pamiętać tę tradycję... - uważa prof. Grzegorz Nowik.
Audio
  • Bez Legionów nie byłoby Solidarności (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Fundamentem mitu legionowego było przekonanie, że walka zbrojna przyniosła Polsce wolność. Ów etos oparty był też na wartościach demokratycznych i obywatelskich, które powracały w najtrudniejszych momentach polskiej historii, jak choćby Powstanie Warszawskie.

- Także wśród twórców polskiej opozycji antykomunistycznej, od KPN po KOR, byli spadkobiercy idei legionowej. Leszek Moczulski wprost powołuje się na ten rodowód - zwrócił uwagę historyk profesor Grzegorz Nowik.

A jak najszybciej sprawdzić, czy nasi przodkowie walczyli u boku Piłsudskiego (uczyniło to już 1,3 miliona internautów)?

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzili: Bartosz Panek, Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: profesor Grzegorz Nowik oraz Martyna Sypniewska i Marcin Dziurdzik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), a także Edmund Mieczysława Jastrzębiec i Władysław Ochoński (legioniści - z nagrań archiwalnych)

Data emisji: 11.11.2014

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolność po 123 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:05
– 10 i 11 listopada powiały nad Warszawą sztandary polskie. Kto owych dni nie przeżył w stolicy, ten nie wie, co oznacza radosny szał zwycięstwa i wolności upojonego narodu – wspominał Kajetan Morawski, uczestnik wydarzeń z 1918 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat temu I Kompania Kadrowa wyruszyła z Oleandrów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:17
"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń