REKLAMA

Tim Burton - rezerwowa wyobraźnia Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:00
- On jest odpowiedzą na zarzuty, że w Hollywood powstają banalne filmy w rodzaju "Transformers". Wtedy można powiedzieć: no jak to, a Burton? - mówił w Dwójce Krzysztof Kwiatkowski.
Audio
  • Dyskusja o kinie Tima Burtona z udziałem Karoliny Pasternak i Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz Urszuli Śniegowskiej. Prowadził Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tim Burton z postaciami z jego filmów, podczas ceremonii otwarcia wystawy Świat Tima Burtona w Tokio. Ekspozycja złożona jest z setek rysunków, krótkich filmów i wielu innych przejawów twórczości reżysera.
Tim Burton z postaciami z jego filmów, podczas ceremonii otwarcia wystawy "Świat Tima Burtona" w Tokio. Ekspozycja złożona jest z setek rysunków, krótkich filmów i wielu innych przejawów twórczości reżysera.Foto: EPA/CHRISTOPHER JUE

Dzięki swojemu specyficznemu, surrealistycznemu poczuciu humoru zyskał rzeszę wielbicieli na całym świecie i miano specjalisty od filmów "niekonwencjonalnych". Pierwszą fabułą w reż. Tima Burtona był "Sok z żuka", potem były m.in. "Batman", "Edward Nożycoręki", "Marsjanie atakują!". Zdaniem krytyka filmowego Krzysztofa Kwiatkowskiego Burton należy do wąskiego grona twórców, którzy potrafią stworzyć własne niepodrabialne uniwersum.
- W Burtonie najciekawsze jest to, że umie pogodzić oryginalną wizję świata z opowieścią o uczuciach i przeżyciach, na których oparte są hollywoodzkie blockbustery.

Najnowszy film Burtona "Wielkie oczy" (3 nominacje do Złotych Globów, Złoty Glob dla aktorki Amy Adams za  główną rolę) jest już na ekranach polskich kin. To film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane. Według gości audycji "O wszystkim z kulturą" to słabszy obraz w dorobku tego reżysera. - Traktuję ten film jako wypadek przy pracy - krytykowała Urszula Śniegowska. - Jestem przerażona, jak można do tego stopnia spłycić historię tej artystki, której na dodatek show kradnie Christop Waltz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jacek Wakar
Goście:
Karolina Pasternak i Krzysztof Kwiatkowskim (krytycy filmowi) oraz Urszula Śniegowska, znawczyni filmu amerykańskiego, dyrektor programowa  "American Film Festival"

Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 18.00

bch, pg

Czytaj także

Film "Zaginiona dziewczyna". Ogromna przyjemność oglądania

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 03:46
Wśród premier weekendu jest m.in. film "Zaginiona dziewczyna", amerykański thriller w reż. Davida Finchera z Benem Affleckiem i Rosamund Pike w rolach głównych. To trzymające w napięciu studium toksycznego związku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Steven Spielberg zawdzięcza wszystko... dziecku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 20:00
- Problem zaczął się, gdy twórca "Szczęk" uwierzył, że potrafi robić filmy na poważne tematy - uważa krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eastwood największym żyjącym reżyserem?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 10:00
- On intryguje, bo jest pomostem między Hollywood ze złotego okresu lat 50. i Hollywood późniejszym, zbuntowanym - mówił w Dwójce krytyk Tomasz Jopkiewicz.
rozwiń zwiń