Dokumenty Titkowa. Egzystencjalna kronika PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 19:00
- Historia powojenna w filmach Titkowa jest widziana z punktu widzenia niezależnych jednostek - opowiadał o dziełach reżysera krytyk Tadeusz Sobolewski
Audio
  • Andrzej Titkow o swoich najważniejszych filmach dokumentalnych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nie czuje się klasycznym dokumentalistą, choć głównie się zajmuje dokumentem, uważam, że kino jest jedno. Zarówno w dokumencie, jak i  fabule posługujemy się tym samym językiem - mówił w Dwójce Andrzej Titkow (na zdjęciu)
"Nie czuje się klasycznym dokumentalistą, choć głównie się zajmuje dokumentem, uważam, że kino jest jedno. Zarówno w dokumencie, jak i fabule posługujemy się tym samym językiem" - mówił w Dwójce Andrzej Titkow (na zdjęciu)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Ukazał się właśnie dwupłytowy album "Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu" zawierający kluczowe dla tego twórcy obrazy. Wśród nich legendarny "Przechodzień" z 1984 roku przedstawiający sylwetkę Tadeusza Konwickiego. Zdaniem Andrzeja Titkowa dzieło to pokazuje, że figura "gadającej głowy" na ekranie nie musi być symbolem nudy. - Gadająca głowa Konwickiego jest fascynująca - ocenia reżyser. - Gdy pytam go o jego zaangażowanie w PRL, on się na mnie wkurza. Możliwość obserwowania tych emocji niesie ten film - dodawał.

W "Przechodniu" Andrzej Titkow w nowatorski sposób posłużył się archiwaliami i materiałami z kronik filmowych. Anegdota głosi, że po obejrzeniu tego filmu władze PRL zrezygnowały z pewnej formy celebrowania rocznicy powstania Polski Ludowej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzenie: Marcin Pesta

Goście: Andrzej Titkow (reżyser), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/mm

Czytaj także

Cały świat Władysława Ślesickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 17:04
Ludzkość widział jako jedną rodzinę, która w różnych kulturach powtarza te same rytuały - tak o filmach znakomitego polskiego dokumentalisty Władysława Ślesickiego, mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kędzierzawska o filmie "Żużel": chcemy pracować z prawdziwymi żużlowcami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 10:30
- Jestem fanką żużlowców. Nie śledzę kto wygrał, ale fascynuje mnie ich podejście do życia - mówiła Dorota Kędzierzawska, która pracuje nad filmem "Żużel”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ziarno prawdy". Morderstwa w polskim piekle

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 18:30
– W tej historii nie chodzi tylko o to, kto zabił. Tło społeczne jest równie ważne, jak intryga – mówił Borys Lankosz, reżyser adaptacji książki Zygmunta Miłoszewskiego.
rozwiń zwiń