Piłsudski. "Jeden z najbardziej udanych królów Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 09:00
- Jego opinia o współczesnym pokoleniu Polaków byłaby krytyczna, ale on swoje też surowo oceniał - mówił w Dwójce historyk Dariusz Gawin.
Audio
  • Filozofia polityczna Józefa Piłsudskiego - dyskusja (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nasi politycy raczej nadymają się władzą, niż rządzą. Piłsudski był człowiekiem czynu. Poważnie myślał o budowaniu państwa. Zmieniał rzeczywistość - mówił o marszałku
"Nasi politycy raczej nadymają się władzą, niż rządzą. Piłsudski był człowiekiem czynu. Poważnie myślał o budowaniu państwa. Zmieniał rzeczywistość" - mówił o marszałku Foto: PAP

- Mam wrażenie, że Piłsudski jest jedyną postacią z naszej historii, do której odwołują się politycy z różnych stron politycznych. Dziś wydaje się on należeć do wszystkich - zauważał w audycji "O wszystkim z kulturą" Paweł Duber z Muzeum Józefa Piłsudskiego.

W charyzmatycznym przywódcy, ojcu polskiej niepodległości, wielu widzi wzór polityka, który w skuteczny sposób potrafił realizować interesy narodowe, czasem wbrew obowiązującemu prawu. - Dziś popularne staje się rozwiązanie marszałka, w którym konstytucja jest tylko projektem ogólnym, interpretowanym przez silnego prezydenta - podkreślał Rafał Wonicki, filozof polityki.

Czy politycy III Rzeczpospolitej nawiązywali do Piłsudskiego? Czy marszałkowi podobałaby się współczesna Polska?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Paweł Duber, Mateusz Fałkowski, Dariusz Gawin i Rafał Wonicki

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/tj

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 05:40
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Chojnowski: Piłsudskiego wykreowali poeci, malarze i muzycy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:00
- Jego otoczenie tworzyli artyści, którzy przekonali społeczeństwo, że Piłsudskiemu chodzi tylko o Polskę - mówił autor posłowia książki "Polski wir I wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Piłsudska - strażniczka pamięci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 08:03
Po 50 latach emigracji w Londynie powróciła wraz z rodziną jako architekt do Polski, do ukochanego Sulejówka. Tu z Jej pomocą zaczęły ściągać z całego świata pamiątki po Marszałku i Jego niepodległościowym dziele.
rozwiń zwiń