"Czarodziejska góra", czyli fascynacja względnością czasu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 11:50
- To suma zainteresowań Mykietyna. Słychać echa mikrotonowości, różne kody pop kultury i aluzje do późnego średniowiecza. Kluczowa jest jednak gra relatywnością czasu muzycznego - mówił po premierze opery "Czarodziejska góra" Adam Suprynowicz.
Audio
  • Adam Suprynowicz o premierze "Czarodziejskiej góry" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z twórcami opery "Czarodziejska góra" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn i Małgorzata Sikorska-Miszczuk, twórcy opery Czarodziejska góra przy pracy. Spektakl będzie można zobaczyć na Festiwalu Malta w Poznaniu już w ten piątek (26.04)
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn i Małgorzata Sikorska-Miszczuk, twórcy opery "Czarodziejska góra" przy pracy. Spektakl będzie można zobaczyć na Festiwalu Malta w Poznaniu już w ten piątek (26.04)Foto: Materiały prasowe

W spektaklu, który odbył się w piątek (26.06) na festiwalu Malta, uwagę naszego recenzenta zwróciła także znakomita obsada wokalna (poza nią na "Czarodziejską górę" składa się rozbudowana warstwa elektroniczna). Zgodziłby się z nim zapewne sam kompozytor.

- Dla mnie najważniejsi są śpiewacy. Stworzenie przestrzeni wypowiedzi dla tych szesnastu niezwykłych ludzi - mówił Paweł Mykietyn jeszcze przed premierą. I dodał: - Zrezygnowałem z orkiestry, bo tylko komputer dał mi możliwość realizacji bardzo subtelnych, liczonych w milisekundach zmian tempa. Chciałem też, aby muzyka otaczała słuchaczy ze wszystkich stron, a nie dochodziła z kanału orkiestry, która jest tworem dosyć anachronicznym. Zresztą mariaż muzyki współczesnej z filharmonią nie był chyba zbyt udanym pomysłem - wyjaśniał kompozytor.

Paweł Mykietyn opowiadał też między innymi o paradoksalnym uwikłaniu "Czarodziejskiej góry" w... kulturę milicyjną.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Paweł Mykietyn (kompozytor), Andrzej Chyra (reżyser), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (autorka libretta), Szymon Komasa, Agata Zubel, Jadwiga Rappe, Urszula Kryger (śpiewacy)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ag

Czytaj także

Thomas Adès. Zaczął od... "plagiatu" Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 15:00
- Chopin był moją pierwszą miłością. Jako dziecko fascynowałem się szczególnie jego mazurkami - opowiadał brytyjski kompozytor, którego opera "Powder Her Face" miała niedawno swoją polską premierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jackie Kennedy w Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 12:29
W ramach Projektu 'P' warszawski Teatr Wielki zamawia nowe dzieła u debiutujących w gatunku młodych kompozytorów. Katarzyna Głowicka poświęciła swoją operę amerykańskiej ikonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chyra w operze i inne atrakcje Malty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 21:10
W poniedziałkowe popołudnie zaprosiliśmy Państwa na rozpoczynający się właśnie Malta Festival w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarodziejska góra". Koprodukcja Dwójki na festiwalu Malta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na operę według słynnej powieści Thomasa Manna. Spektakl w reżyserii Andrzeja Chyry zobaczymy w czerwcu w Poznaniu.
rozwiń zwiń