X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Murzyn warszawski", czyli mieszczańskie marzenia wg Słonimskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 20:51
W gdańskim Teatrze Wybrzeże zostanie pokazany, pierwszy raz po wojnie, "Murzyn warszawski" Antoniego Słonimskiego. Co dziś mówi nam ta historia człowieka, który za wszelką cenę chciał być "prawdziwie polski"?
Audio
  • O twórczości - nie tylko teatralnej - Antoniego Słonimskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Premiera Murzyna warszawskiego w reż. Adama Orzechowskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże już w piątek 17 lipca 2015. Na zdj.  - scena z prób sztuki
Premiera "Murzyna warszawskiego" w reż. Adama Orzechowskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże już w piątek 17 lipca 2015. Na zdj. - scena z prób sztukiFoto: Dominik Werner/Bez kiczu/mat. prasowe

Główny bohater "Murzyna warszawskiego" - inteligent żydowskiego pochodzenia - marzy o asymilacji. Jednak to pragnienie włączenia się w kulturowy i społeczny polski krwioobieg przybiera, jak to u Słonimskiego, formy karykaturalne.

Jak podkreślali goście Dwójkowej audycji, mamy tu historię człowieka, który pretenduje, przekraczając granice śmieszności, do jakiejś zmiany, do bycia kimś innym. Sztuka ta to znakomicie, i odważnie, ujęty zapis kondycji mieszczańskiej lat 20. XX wieku.

Czy diagnoza wówczas postawiona - o snobizmie, ale i o przechodzeniu z jednej kultury do innej - aktualna jest do dziś? Jak "Murzyn warszawski" wiąże się z biografią jego twórcy? (Za jeden ze swoich wierszy, poruszający problem "patriotyzmu zamkniętego", poeta został spoliczkowany).

W audycji wysłuchaliśmy również, z nagrań archiwalnych, wspomnień samego Antoniego Słonimskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Goście: dr Krzysztof Mrowcewicz (literaturoznawca), Cezary Niedziółka (kierownik literacki Teatru Wybrzeże), Adam Orzechowski (reżyser) oraz Janusz Majcherek (krytyk teatralny)

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kawa po warszawsku - opowieści Kordiana Tarasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 22:30
- W PRL- u zakorzenił się zły zwyczaj, że kawę pije się w dużych szklankach. Niektórzy do dziś krzywią się na filiżanki - rozpoczął jedną ze swoich historii Kordian Tarasiewicz, varsavianista, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie", który skończył niedawno 103 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 07:00
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń