Jak teatr odkrył Legnicę dla legniczan

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 20:00
- Sięgnęliśmy po tematy, które leżały na ulicy. Zaczęliśmy ludziom opowiadać o mieście, w ten sposób je mitologizując - mówił o fenomenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb.
Audio
  • Historia sukcesu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jednym z pretekstów do audycji była najnowsza premiera (30 sierpnia) sztuki Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba. Na zdj. scena z prób do spektaklu
Jednym z pretekstów do audycji była najnowsza premiera (30 sierpnia) sztuki "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba. Na zdj. scena z prób do spektaklu Foto: Karol Budrewicz/materiały promocyjne

"Ballada o Zakaczawiu", "Made in Poland", "Koriolan". Dzięki tym spektaklom o Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej zrobiło się głośno w całej Polsce. W Legnicy pokazano, jak sednem teatralnej opowieści uczynić swoje miasto, oraz udowodniono, że sceną może być dawne kino, stara hala fabryczna, zamkowy dziedziniec. - Plan był taki, żeby zapraszać legniczan do miejsc, które są dla nich ciekawe. Jak graliśmy "Koriolana" w koszarach pruskich to widzowie przeszli nie tylko żeby zobaczyć spektakl, ale też dlatego, że byliśmy pierwszą grupą, która te koszary opanowała po wycofaniu się Sowietów - wspominał Jacek Głomb.

Dyrektor legnickiej sceny tłumaczył na czym polega specyfika pracy w mniejszych ośrodkach miejskich, ale też wskazał główny grzech popełniany przez liczne teatry w Polsce.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jacek Głomb (dyrektor legnickiego teatru), Małgorzata Bulanda (scenografka) Przemysław Bluszcz i Rafał Cieluch (aktorzy)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Jacek Wakar Legnica TEATR
Czytaj także

Teatr muzyczny XXI wieku. Więcej niż rozrywka

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 19:00
"Uwodzić formą, intrygować treścią". Takie motto przyświeca w pracy Konradowi Imieli, dyrektorowi Teatru Capitol we Wrocławiu, który opowiadał w Dwójce o formule nowoczesnej muzycznej sceny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Swinarskiego. "Miał mówić cały organizm"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 20:15
- Konrad Swinarski próbował uruchomić na scenie cały mój organizm, wszystkie zmysły - wspominał współpracę z jednym z najważniejszych reżyserów teatralnych powojennej Polski Jerzy Trela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Królikowski - "Kusy" to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
- Mam dużo cierpliwości do "Kusego" - mówił w Dwójce Paweł Królikowski o serialu "Ranczo", w którym gra jedną z głównych ról. A ile aktor ma cierpliwości do szóstki swoich dzieci i do życia?
rozwiń zwiń