"Przełom". Przejmujący portret Polskiego Radia w PRL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:00
- Opis radia przy ul. Myśliwieckiej jest fantastyczny. To wszystko jest tak żywe, że aż uśmiechałam się do siebie, bo ja te czasy pamiętam - mówiła o książce Janusza Krasińskiego Iwona Smolka, krytyk literacki i wieloletni pracownik Polskiego Radia.
Audio
  • Iwona Smołka i Joanna Szwedowska o twórczości Janusza Krasińskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Przełom to książka, którą można czytać bez znajomości poprzednich części sagi  Janusza Krasińskiego. Znajdują się w niej bowiem przywołania z poprzednich dokonań literackich pisarza
"Przełom" to książka, którą można czytać bez znajomości poprzednich części sagi Janusza Krasińskiego. Znajdują się w niej bowiem przywołania z poprzednich dokonań literackich pisarzaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Przełom" to piąty, niedokończony tom powieści o Szymonie Boleście, bohaterze, którego Janusz Krasiński obdarzył własnymi przeżyciami i obserwacjami. Autor w książce rozlicza się z polską historią lat 60. i 70. (praca w radiu na Myśliwieckiej) oraz okresem przełomu lat 90.  - Ludzie nie będą dowierzali temu, co czytają - zauważała Iwona Smolka. - Radio zostało tu bowiem przedstawione jako miejsce, które w latach PRL było enklawą, w którym szalenie ważna jest literatura, wszyscy mają do siebie stosunek przyjacielski, a zarazem mistrzowsko-uczniowski.

"Przełomu" słuchamy w paśmie "To się czyta" w interpretacji Olgierda Łukaszewicza (od poniedziałku do piątku o godz. 9.45).

Iwona Smolka podkreślała niezwykłą umiejętność Krasińskiego tworzenia sugestywnych portretów i kontekstów. Przykładowo wybuch antysemityzmu w roku 1968 zaznaczony zostaje sceną w restauracji, w której "karp po żydowsku" zostaje zastąpiony "karpiem po kucharsku".

Z kolei gorzkim symbolem transformacji ustrojowej staje się tu historia 200 krów, które Janusz Krasiński ratował przed zarżnięciem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

ProwadziJoanna Szwedowska

Goście: Iwona Smolka (dziennikarka, krytyk literacki)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramatyczny "Przełom" wg Olgierda Łukaszewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
Fragmenty powieści Janusza Krasińskiego, przedstawiającej panoramiczny obraz Polski stanu wojennego, czyta Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalinowski oprawca, o którym nie pamiętamy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 10:00
– Oprócz Humera pokazuję tu Polskę lat 90. i nasze próby uporania się z przeszłością – mówił Piotr Lipiński, autor książki "Bicia nie trzeba było ich uczyć".
rozwiń zwiń