Zmarł reżyser, scenarzysta i pisarz Andrzej Żuławski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 11:30
Twórca odszedł wieku 75 lat z powodu choroby nowotworowej. Zapraszamy do wysłuchania jednej z ostatnich rozmów z wybitnym artystą.
Audio
  • Jacek Wakar rozmawia z Andrzejem Żuławskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Żuławski w maju 2014 roku
Andrzej Żuławski w maju 2014 rokuFoto: PAP/Rafał Guz

- Zdawał sobie sprawę, że jest od innych bystrzejszych i to pozwalało mu pisać "w ogóle przeciw" - mówił w lipcu 2015 roku Andrzej Żuławski, który wyreżysrował adaptację "Kosmosu" Witolda Gombrowicza.

- Ja i Gombrowicz to przypadek - podkreślił znakomity reżyser. - Po prostu pewnego dnia zadzwonił do mnie producent, mieszkający we Francji Portugalczyk, i zaproponował mi ekranizację "Kosmosu". Byłem zszokowany, że nie tylko zna tę powieść, ale też na swój sposób ją rozumie i chce, by powstał z tego film - podkreślił. Andrzej Żuławski dodał, że to właśnie Francja "zrobiła Gombrowicza". - Gdyby nie kilku tamtejszych znawców oraz Giedroyc, on pozostałby lokalnym polskim pisarzem, choć bez wątpienia był wielki - zaznaczył nasz gość.

Za najważniejszy walor Gombrowicza Andrzej Żuławski uważa jego "piekielną inteligencję", która jednak nie jest dziś ponoć w modzie. Reżyser jest też przekonany, że kino nie jest czymś szczególnie ważnym. Dlaczego zatem powrócił do kręcenia filmów po 15-letniej przerwie?

***

Andrzej Żuławski - uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza - sam o sobie mówił w wywiadach: "Jestem osobnikiem krnąbrnym".

Urodził się 22 listopada 1940 r. we Lwowie. Pierwszym głośnym filmem Żuławskiego była "Trzecia część nocy" z 1971 r., gdzie role zagrali Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński, a autorem zdjęć był Witold Sobociński. W 1972 r. Żuławski zrealizował film grozy "Diabeł", który cenzura zatrzymała na 16 lat (premiera odbyła się dopiero w 1988 r.)., a następny film "Najważniejsze to kochać" (1975) nakręcił poza Polską.

W "Opętaniu" z 1981 r. - dramacie psychologicznym z cechami horroru, uważanym przez wielu krytyków za najlepszy film Żuławskiego - główne role zagrali Isabelle Adjani i Sam Neill. Adjani otrzymała za tę kreację Nagrodę Jury w Cannes dla najlepszej aktorki.

Żuławski ma też w dorobku m.in. filmy: "Borys Godunow" (1989, Francja/Jugosławia/Hiszpania), "Moje noce są piękniejsze niż twoje dni" (1989, Francja), "Błękitna nuta" (1990, Francja), "Szamanka" (1996, Polska/Francja, z Iwoną Petry w roli kobiety, która zabija swojego kochanka) oraz "Wierność" (2000, Francja).

W sierpniu 2015r. otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Kosmos" na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Żuławskiego jest koprodukcją francusko-portugalską. Ekranizacja powieści Witolda Gombrowicza to pierwszym filmem polskiego reżysera po blisko 15 latach.

(PAP)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Andrzej Żuławski (reżyser filmowy)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/kd/mc

Czytaj także

Nostalgia, aktywność twórcza i lądowanie na Księżycu. Ostatnie lata Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 15:50
25 lipca przypada 45. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. - To były czarne miesiące dla polskiej literatury - wspominał lato 1969 roku Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powtórne narodziny kina. Literatura na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:00
To, że filmowcy znajdują źródła inspiracji w literaturze, nie zawsze było oczywiste. O szczegółach opowiadał w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz i Gombrowicz. Ile gry w tej przyjaźni?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 19:00
Przyjaźń literackich gigantów - Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza - to z wielu powodów zjawisko wyjątkowe w XX-wiecznej polskiej kulturze. Na ile ta relacja była autentyczna?
rozwiń zwiń