Oscar Bianchi triumfatorem Trybuny Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 20:30
– Bardzo się cieszę, bo wygrał utwór, któremu dałem najwyższą punktację – mówił Adam Suprynowicz, delegat Programu 2 Polskiego Radia na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów.
Audio
  • Oscar Bianchi triumfatorem Trybuny Kompozytorów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Oscar Bianchi
Oscar BianchiFoto: Musique Contemporaine mises à jour/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Kompozycja "Partendo, Lasciando le erbe tali quali sono" na kontratenor i orkiestrę Oscara Bianchiego zaproponowana została przez Szwajcarię. Rywalizowała z ponad 50 utworami z całego świata, w tym z dwoma dziełami młodych kompozytorów z Polski.

"Głos współczesnych kompozytorów jest jak bicie serca naszej kultury muzycznej, jest najważniejszy dla jej przyszłości" - mówiła Silja Fischer, sekretarz Generalnego Międzynarodowej Rady Muzycznej, na otwarciu 63. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Przegląd ten po raz pierwszy w swojej długiej historii odbył się w Polsce. Obrady toczyły się we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

W Dwójce rozmawialiśmy o przebiegu Trybuny, która jest forum promocji muzyki nowej w przestrzeni radiofonii publicznych z całego świata, a także o pespektywach dla nowej muzyki oraz o problemach, z którymi trzeba się zmierzyć i o pomysłach na promocję w XXI wieku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Goście: Jagoda Szmytka i Andrzej Kwieciński (kompozytorzy), Joanna Grotkowska (koordynatorka Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów ze strony Polskiego Radia), Adam Suprynowicz (delegat Programu 2 Polskiego Radia na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów), Elżbieta Sikora (dyrektor artystyczna festiwalu Musica Electronica Nova)

Data emisji: 20.05.2016

Godzina emisji: 18.00


mc/gs

Czytaj także

Polskie utwory na Trybunie Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 09:00
W "Nokturnie" zaprezentowaliśmy dwie kompozycje zgłoszone przez Polskie Radio na przegląd, który odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jagoda Szmytka z prestiżową nagrodą dla autorów muzyki!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 11:31
Urodzona w 1982 r. kompozytorka została tegoroczną laureatką niemieckiego wyróżnienia Deutschen Musikautorenpreis w kategorii młodych autorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 16:49
63. odsłona muzycznego przeglądu odbędzie się w tym roku po raz pierwszy w Polsce. Dwójka - jak zwykle - będzie na miejscu.
rozwiń zwiń