"Westworld". Bunt maszyn na Dzikim Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 19:44
Zainspirowani głośnym serialem porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą" o etycznej stronie rozwoju sztucznej inteligencji.
Westworld. Bunt maszyn na Dzikim Zachodzie
Foto: PAP/Photoshot

Wyobraźmy sobie park rozrywki przyszłości. Jego scenerią jest Dziki Zachód. Odwiedzają go bogacze, którzy bezkarnie mogą folgować swoim niskim instynktom, pastwiąc się nad androidami, które do złudzenia przypominają ludzi. Tak wygląda świat przedstawiony w "Westworld".

Czy współczesne prace nad sztuczną inteligencją mają cokolwiek wspólnego z filmowymi wyobrażeniami? Jakie są szanse na to, by roboty mogły czuć, mieć świadomośc i wolę? Jakie problemy etyczne mogłyby wyniknąć z takich osiągnięć? Zastanowimy się nad tym z drem hab. Marcinem Miłkowskim, kognitywistą z Polskiej Akademii Nauk, prof. Jarosławem Arabasem z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej oraz krytykiem popkultury Marcinem Zwierzchowskim.

***

Na program "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (2.01) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

mc/kul

Czytaj także

Pius XIII. Filmowy papież z kryzysem wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:00
- Ten serial nie jest opowieścią o urzędzie papieża. To historia o dorastaniu człowieka i o tym, co się dzieje, gdy niedojrzałość zostaje ubrana w szaty – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Draguła, opowiadając o produkcji "Młody papież" Paola Sorrentino.
rozwiń zwiń