"Przekręt". Prawdziwa historia kanciarzy PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 19:50
- Jednym z zamierzeń tej książki jest pokazanie, że rok 1989 niekoniecznie stanowi cezurę, jeśli chodzi o uniwersalną metodę tworzenia sztuki iluzji - mówił Patryk Pleskot, autor "Przekrętu" poświęconego czarnym charakterom z okresu PRL i III RP.
Audio
  • Z Patrykiem Pleskotą, autorem książki "Przekręt", rozmawia Michał Nowak (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP
Fragment okładki książki "Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP"Foto: mat. promocyjne/wyd. Znak

Fałszerz, uwodziciel, szpicel, oszustka, gangster, uzdrowiciel i fałszywy konsul - to bohaterowie "Przekrętu". Patryk Pleskot opisuje w swej książce historie m.in. Jerzego Kalibabki, Czesława Śliwy i Anastazji P. Co łączy ich losy?

- Każdy z nich chciałby być kimś innym, wyzwolić się z własnego, ograniczonego w ich mniemaniu, życia, przybrać maskę, oczarować otoczenie, a przy tym sporo zarobić - tłumaczył Patryk Pleskot.

Czy te wszystkie postaci zostały naznaczone przez "ducha PRL"? W jakim sensie niektóre oszukiwane osoby zasłużyły sobie na swój nie najlepszy los? W rozmowie nie zabrakło omówienia ważnego wątku "Przekrętu" - swoistej antysystemowości bohaterów tej książki. - Czasami aż trzyma się kciuki za kogoś, kto właśnie wymyka się kolejnym patrolom milicji - przyznał Patryk Pleskot.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Patryk Pleskot (historyk, politolog)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatni neon z Uniwersamu Grochów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 19:00
- Chór stał wewnątrz budynku za weneckim lustrem, tak aby widzowie dokładnie obserwowali, jak śpiewają artyści – podkreślił Stefan Kornacki, opowiadając o jednym ze swoim performansów, które towarzyszą demontażowi kultowych napisów i neonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominika Kluźniak. Pippi, hip-hop i klasyka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 20:00
- Nieprzypadkowo propozycja zagrania Pippi pojawiła się wtedy, kiedy urodziłam dziecko - opowiadała Dominika Kluźniak o jednej ze swoich najsłynniejszych ról.
rozwiń zwiń