Jak Spodek wylądował w centrum Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:00
– Historia Spodka zaczęła się już w latach 50., kiedy władze Katowic podjęły decyzję o budowie cyrku – opowiadał dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Audio
  • Jak Spodek wylądował w centrum Katowic (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Autorem projektu katowickiego Spodka jest Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego
Autorem projektu katowickiego Spodka jest Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa PrzemysłowegoFoto: MacQtosh/wikimedia/CC BY-SA 4.0

W 2016 r. minęło 45 lat od otwarcia najsłynniejszego katowickiego budynku. Hala sportowo-widowiskowa ze względu na swój wygląd i niezwykłą konstrukcję ceniona jest na całym świecie. Dr Ryszard Nakonieczny zwrócił uwagę, że kształt Spodka ściśle wiąże się z kosmicznym wyścigiem między ZSRR i USA. – Wtedy kosmos, sputniki i rakiety, które miały pokonywać tę przestrzeń kosmiczną, były bardzo istotne dla całego świata, a architektura i design opierały się właśnie na takich motywach – mówił.

dr Irma Kozina Katowiczanie mogli być dumni, że mają coś tak nowoczesnego, co nawet dziś się nie zestarzało

Początkowo jednak nikomu nie śnił się tak nowoczesny budynek. Wszystko zaczęło się w latach 50. od projektu socrealistycznego cyrku, który miał stanąć w zupełnie innym miejscu. Dr Ryszard Nakonieczny opowiadał o tym, jak w nowym konkursie architektonicznym pojawiła się wizja Spodka i jakie jeszcze perypetie budynek napotkał na drodze do powstania w centrum miasta.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: dr Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska w Gliwicach), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (architekt), dr Irma Kozina (historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego)

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Jan Knothe - architekt, który ominął ideologię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:20
W wydanej w 1968 roku "Sztuce budowania" Knothe opisuje dzieje architektury. - Okres socrealizmu zajmuje tu tylko 20 stron, cała książka ma ponad 1000 - mówi historyk Andrzej Skalimowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwięcej kościołów budowano za Jaruzelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 10:00
- W okresie PRL powstało w Polsce 3600 kościołów - mówiła Bogna Świątkowska, która w Dwójce opowiadała o projekcie "Architektura VII Dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura i sztuka. Ochota z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 11:00
Gośćmi "Wybieram Dwójkę" byli m.in. Mateusz Bzówka i Ewelina Klerkowska, autorzy książki "OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne schronienia, czyli architektura humanistyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:30
– Architektura powinna z góry zakładać swój cel, którym jest istotna poprawa warunków życia, nie tylko tych fizycznych – mówił wybitny polski architekt prof. Witold Cęckiewicz.
rozwiń zwiń