REKLAMA

Klatka schodowa i inne skarby znalezione w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 20:30
- Do tej pory wydobyliśmy 20 ton marmurów i piaskowców. Mamy do czynienia z kilkuset obiektami, które można poskładać w dużą budowlę - opowiadał w Dwójce dr hab. Hubert Kowalski, który wraz z zespołem od kilku lat przeczesuje dno Wisły.
Audio
  • Dr hab. Hubert Kowalski i prof. Artur Magnuszewski o skarbach odnalezionych w Wiśle (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Cinematographer/Shutterstock.com

Wiele z zabytków znalezionych w ostatnim czasie w Wiśle, to przedmioty, które zatonęły na łodziach szwedzkich w czasie opuszczania plądrowanej Warszawy, w drugiej połowie XVII wieku. - Ze źródeł archiwalnych wiedzieliśmy, że rabowali warszawskie rezydencje na potęgę, i że to nie były tylko dzieła sztuki, ale też posadzki, ramy okienne, elementy dekoracyjne, a nawet zewnętrzna klatka schodowa z Pałacu Kazimierzowskiego - wyjaśniał dr hab. Hubert Kowalski.

Archeolog dodał, że Szwedzi nie rabowali w sposób barbarzyński, ale czynili to profesjonalnie i systematycznie. - Oni zamierzali przewieźć te dobra w jak najlepszym stanie do swoich rezydencji. W swoim kraju nie mieli bogatych zasobów marmuru i drogich kamieni.

Co ciekawe, dziś Szwedzi tłumaczą, że paradoksalnie dzięki splądrowaniu Warszawy udało się zachować do naszych czasów wiele cennych dzieł sztuki, które w innych okolicznościach zostałyby zniszczone w czasie kolejnych zawieruch wojennych przechodzących przez to miasto.

Część z obiektów przechowała dla Warszawy Wisła. O warunkach hydrologicznych, które sprawiły, że zatopione przed wiekami zabytki architektoniczne zachowały się w tak dynamicznym środowisku, jakim jest rzeka, opowiadał prof. Artur Magnuszewski.

Nasi goście odnieśli się w audycji do wielu sensacyjnych doniesień na temat tajemniczych znalezisk w Wiśle m.in. wagonów, którymi Niemcy mieli wywozić Żydów z Warszawy.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Bartosz Panek

Goście: dr hab. Hubert Kowalski, archeolog, wicedyrektor Muzeum UW, koordynator badań dna Wisły, a także prof. Artur Magnuszewski, hydrolog, znawca Wisły, także z UW

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Akcja Goralenvolk. Wstyd Podhala

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 16:56
Bartłomiej Kuraś, Wojciech Szatkowski i Tomasz Leskowicz dyskutowali w audycji "O wszystkim z kulturą" o dwuznacznym czasie w historii Podhala - akcji germanizacyjnej Goralenvolk.
rozwiń zwiń