X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:00
– Wyspiański tworzył i żył pod nieustanną presją uciekającego czasu. Jak nikt inny odczuwał to, że czas dramatycznie się kurczy – mówiła Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
Audio
  • Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią. Z Moniką Śliwińską rozmawia Dorota Gacek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grafika według autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Grafika według autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: polona.pl/domena publiczna

wyspianski dopoki starczy zycia mastalerz andrzej_009814.jpg
"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

W jednym z listów Stanisław Wyspiański napisał: "Powinienem być ten, co może sprowadzić powódź i powódź wstrzymać, zesłać ogień i ognie tłumić, zabijać piorunem i korzyć piorunem w dłoni. Inaczej szkoda czasu." Portret autora "Wesela" - artysty niepokornego, chodzącego własnymi drogami, skonfliktowanego z wieloma ludźmi ze swego otoczenia, a równocześnie mającego niezwykłe ambicje twórcze - ukazuje wydana właśnie książka "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

Monika Śliwińska, opierając się na zapiskach, listach, fragmentach utworów samego artysty oraz wspomnieniach i dokumentach z nim związanych, opowiada, jak dramatyczne było życie człowieka, który wiedział, że niewiele mu zostało życia na wypełnienie jego artystycznych zamierzeń. Walka Wyspiańskiego z chorobą jest zarazem walką o to, by dotrzymać danego sobie przyrzeczenia: "że zawsze będę chodził poza bariery".

– Śmierć towarzyszy mu od najmłodszych lat. Jako dziecko jest świadkiem śmierci swojego młodszego brata. Zaraz potem umiera matka. Sam artysta ma przeczucie, że długo nie pożyje. Wielokrotnie pisze o tym w listach do przyjaciół – mówiła Monika Śliwińska w Dwójce, opowiadając o smutnym, choć jednocześnie bardzo barwnym okresie ostatnich lat życia Stanisława Wyspiańskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Monika Śliwińska (biografka Stanisława Wyspiańskiego )

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń