REKLAMA

"Leszek A. Moczulski szukał złączenia z Absolutem"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 18:00
- W piosenkach i poezji podążał drogą zbliżoną do religijności nie w sensie wyznaniowym, tylko w sensie duchowym, był szalenie poświęcony temu kierunkowi - tak o zmarłym poecie opowiadał w Dwójce Grzegorz Turnau.
Audio
  • Wspomnienie o Leszku Aleksandrze Moczulskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Leszek Aleksander Moczulski
Leszek Aleksander MoczulskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w 1938 roku w Suwałkach, skąd przeprowadził się do Krakowa, by studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zdaniem poety Adama Zagajewskiego miejsce urodzenia miało wpływ na twórczości Moczulskiego. - Suwałki są blisko terytorium Mickiewicza. Leszek przywiózł stamtąd do Krakowa Mickiewiczowski stosunek do obrzędowości, nie tyle w sensie intelektualnym, co głębszym - dodał gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Duchowe poszukiwania, szły w parze z otwartością na ludzi. Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz zapamiętał poetę jako osobę serdeczną i uśmiechniętą. - Razu jednego przyjechałem do niego na rowerku składanym na dwie godziny, a wyjechałem po siedmiu miesiącach. Użyczył mi mieszkania i okazał wielką wyrozumiałość, gdy w międzyczasie wysadziłem mu kuchnię gazową - śmiał się w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Z kolei pianista i wokalista Grzegorz Turnau zwrócił uwagę, na motyw tańca w twórczości Moczulskiego, ale też opowiadał o jego zaangażowaniu w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Leszek A. Moczulski jako poeta jest zaliczany do pokolenia Nowej Fali, ale jest też autorem tekstów piosenek wykonywanych m.in przez Skaldów, Marka Grechutę i Grzegorza Turnaua. Twórca zmarł 17 grudnia w wieku 79 lat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jan Kanty-Pawluśkiewicz (kompozytor), Adam Zagajewski (poeta), Grzegorz Turnau (wykonawca poezji śpiewanej)

Data emisji: 22.12.2017

Godzina emisji: 18.00

bch


Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak. "Na nowo zrozumieć sławne czyny"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:00
– Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, poczynając od mistrza Wincentego i Jana Długosza. Obaj mówili, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite – mówił laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala w 2017 r.
rozwiń zwiń