Gregory Porter: Nat King Cole'a pokochałem w wieku 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 19:00
- Jak do tego doszło? Pewnego dnia nagrałem na taśmę piosenkę, którą sam wymyśliłem i puściłem ją mamie. Ona wykrzyknęła od razu - "Dziecko, brzmisz jak Nat King Cole" - opowiadał w ekskluzywnym wywiadzie dla Dwójki jeden z najważniejszych wokalistów jazzowych.
Audio
  • Wywiad Gregorym Porterem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Gregory Porter
Gregory Porter Foto: fot. archiwum artysty

Charles Lloyd_1200.jpg
Charles Lloyd. Jak jazzman skrył się w dziczy

Gregory Porter wspominał, że po komplemencie od swojej mamy zabrał się za dyskografię Nat King Cole'a. Wokalista wyznał, że oprócz ciepłego głosu Kinga ogromne wrażenie zrobiły na nim życiowe teksty jego piosenek. - Pamiętam, jak wsłuchiwałem się w nie mając 6,7,8,9 czy 10 lat. Te słowa zastępowały mi ojca, który nas opuścił. Wypełniały pustkę w moim życiu. Brakowało mi słów. Słów, które wypowiada ojciec w stronę syna.

Artysta w Dwójkowej audycji opowiedział też m.in. o tym, czego nauczyła go gra w futbol amerykański, jaką cenę trzeba zapłacić za autentyczność w muzyce, ale także o wiecznej tęsknocie, którą go trawi ("To jeden z tych filozoficznych problemów. Tak dużo podróżuję, że nieustająco tęsknie za światem").

Gregory Porter pierwszą płytę nagrał w wieku 39 lat. Jest zdobywcą dwóch nagród Grammy. Okazją do spotkania z muzykiem był koncert Portera, który odbył się 14 stycznia 2018 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Gregory Porter (wokalista)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"John Abercrombie w muzyce stawiał na sedno"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:38
- Mimo że dysponował niesamowitą techniką, to nie epatował swoimi umiejętnościami, ważył każdą nutę - wybitnego jazzowego gitarzystę wspominał w Dwójce Marek Napiórkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Głyk: na tej płycie przekazuję pewne historie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 17:30
- Moja muzyka to nie tylko granie pasaży i gam. Ważne są tutaj tytuły, które dotyczą sytuacji z mojego życia - o swoim nowym albumie zatytułowanym "Dreams" opowiadała w Dwójce znakomita polska basistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marek Karewicz jest symbolem jazzowego stylu życia"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:00
- Obok muzyków, jest jedną z największych postaci polskiego jazzu – mówił o wybitnym fotografiku, który 28 stycznia skończy 80 lat, dziennikarz Paweł Brodowski.
rozwiń zwiń