Paweł Maślona: mój film nie jest komedią

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:00
- Trzeba mówić własnym głosem o rzeczach dla siebie ważnych i poszukiwać formy, która będzie najuczciwsza do opowiedzenia tego, co uwiera. Komedia to nie to słowo - mówił w Dwójce o swoim filmie reżyser "Ataku paniki".
Audio
  • Paweł Maślona o swoim filmie "Atak paniki" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Atak paniki
Kadr z filmu "Atak paniki"Foto: mat. prasowe/Akson Studio

Aleksandra Pisula 1200.jpg
Kilka historii naszych paranoi. "Atak paniki" w kinie

Gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą" byli reżyser Paweł Maślona oraz współscenarzysta i aktor Bartłomiej Kotschedoff - twórcy obrazu, który wchodzi na ekrany naszych kin w piątek 19 stycznia. Obaj stwierdzili, że praca nad scenariuszem przebiegała niezwykle burzliwie i doznał on wielu nieoczekiwanych wstrząsów.

- Etykietkę głosu pokolenia przykleja się często na wyrost. My o tym nie myśleliśmy. Chcieliśmy za to opowiedzieć o tym, co czujemy i jakie mamy intuicje wobec rzeczywistości, która nas otacza. Film jest wypadkową naszych wspólnych przeczuć – mówił Bartłomiej Kotschedoff.

Według niektórych krytyków "Atak paniki" to lekkie i dowcipne spojrzenie na wybuchową mieszankę wściekłości i bolesnej niemocy tłumionych w duszach Polaków. Jak twórcom filmu udało się zachować ich właściwe proporcje, by otrzymać dobre kino? Dlaczego pomysł na film wziął się z kryzysu śmieciowego w Neapolu? Co on symbolizował? Dlaczego pomysł scenariusza uległ zmianie i co pozostało w nim z wersji pierwotnej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście:  Paweł Maślona (reżyser), Bartłomiej Kotschedoff (aktor)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mko


Czytaj także

Bogdan Dziworski. Filmowiec, który jest poetą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 10:30
– Dążę do tego, by forma była treścią. To dziś bardzo niepopularne, bo moje filmy wymagają długiego czasu realizacji – mówił operator filmowy, reżyser i fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunia". To film robiony w ciszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 18:30
- Zanim zaczęłam filmować moich bohaterów, spędziłam z nimi ponad rok. W kinie dokumentalnym to podstawa zaufania – powiedziała Anna Zamecka, laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za film dokumentalny "Komunia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie róże". Samotność kobiety w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:00
– Zaraz potem, gdy przestała być nastolatką, stała się mamą. Od razu wpadła w kliszę rodziny – mówiła Anna Jadowska o bohaterce swojego najnowszego filmu.
rozwiń zwiń