X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Archiwum Góreckiego to bezcenny zapis jego dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:40
- Niezwykłe w tym zbiorze jest to, że obok czystopisów dzieł mistrza, zawiera niemal komplet wersji pierwszych. Są to koncepty, pomysły na utwory, wersje brulionowe. Można prześledzić cały proces tworzenia muzyki - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego w zbiorach Biblioteki Narodowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego. Scontri, rozmieszczenie instrumentów
Rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego. Scontri, rozmieszczenie instrumentów Foto: fot. Jacek Hawryluk

Nuty1200.jpg
Muzyka Góreckiego przetworzona przez "głuchy telefon"

- Pierwsze rozmowy na temat rękopisów kompozystora odbyłem jeszcze przed laty z samym mistrzem. Po jego śmierci, pozostawałem przez kilka lat w kontakcie z jego żoną, aż pewnego dnia w zeszłym roku pani Jadwiga Górecka zadzwoniła do mnie i powiedziała: to już, chcemy przekazać zbiory Bibliotece Narodowej. Umowę podpisaliśmy 12 grudnia ubiegłego roku - opowiadał Tomasz Makowski.

Zakup rękopisów Henryka Mikołaja Góreckiego przez Bibliotekę Narodową był możliwy dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spadkobiercy kompozytora, wdowa, córka i syn, przekazali niemal komplet jego opusowanych utworów muzycznych (op. 1–85, bez 78 i 80), począwszy od wczesnych dzieł, takich jak Pieśni o radości i rytmie op. 7 oraz tych awangardowych, np. Zderzenia (Scontri) op. 17, poprzez – bodaj najsłynniejszą – III Symfonię "Symfonię pieśni żałosnych" op. 36 czy monumentalny psalm Beatus vir op. 38, a skończywszy na niezorkiestrowanej IV Symfonii "Tansman Epizody" op. 85.

Archiwum, na które składają się nie tylko wersje ostateczne otworów, ale wszystkie wersje pośrednie, notatki i szkice było z niezwykłą pieczołowitością uporządkowane.

- Henryk Mikołaj Górecki był, jak to Ślązacy, człowiekiem bardzo szczerym i bezpośrednim. Pomimo sympatii do Anglików, którzy od lat wydawali jego dzieła pragnął, by to wszystko zostało w kraju. Był gorącym patriotą, a poza tym wiedział świetnie, jak nowoczesna jest nasza Biblioteka Narodowa. Myślę, że gdyby nie był pewien, w jak bardzo bezpiecznym miejscu zostanie zdeponowane jego archiwum, nie podjął by takiej decyzji - stwierdziła w audycji Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR w Katowicach.

Jak wyglądało przeniesienie archiwum kompozytora? W jaki sposób są zabezpieczane cenne archiwa przejmowane przez Bibliotekę Narodową i kto się tym zajmuje? W jakim stanie jest zbiór dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor NOSPR) i Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sensacyjne nagranie III Symfonii Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o wzbudzającej wiele emocji interpretacji "Symfonii pieśni żałosnych", która na początku lat 90. trafiła na brytyjskie i amerykańskie listy przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie nad przepaścią. "Tu liczy się każdy krok"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:15
- Z biegiem lat nauczyłem, że wspinając się po górach, nie wolno znikać z oczu partnerowi, z którym zdobywa się szczyt. Raz popełniłem błąd zimą w Alpach Szwajcarskich, gdzie za szybko odbiegłem od przyjaciela i wpadłem w szczelinę. Na ratunek musiałem czekać aż 6 godzin – powiedział Piotr Pustelnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał, Goethe i odpoczynek od codzienności

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:15
- Zabawa karnawałowa w wielu miejscach na świecie zaczyna się od symbolicznego szturmu na ratusz, albo bardziej pokojowego przekazania kluczy do miasta przez urzędującego burmistrza królowi karnawału - powiedział prof. Wojciech Dudzik.  
rozwiń zwiń