REKLAMA

"Archiwum Góreckiego to bezcenny zapis jego dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:40
- Niezwykłe w tym zbiorze jest to, że obok czystopisów dzieł mistrza, zawiera niemal komplet wersji pierwszych. Są to koncepty, pomysły na utwory, wersje brulionowe. Można prześledzić cały proces tworzenia muzyki - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego w zbiorach Biblioteki Narodowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego. Scontri, rozmieszczenie instrumentów
Rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego. Scontri, rozmieszczenie instrumentów Foto: fot. Jacek Hawryluk

Nuty1200.jpg
Muzyka Góreckiego przetworzona przez "głuchy telefon"

- Pierwsze rozmowy na temat rękopisów kompozystora odbyłem jeszcze przed laty z samym mistrzem. Po jego śmierci, pozostawałem przez kilka lat w kontakcie z jego żoną, aż pewnego dnia w zeszłym roku pani Jadwiga Górecka zadzwoniła do mnie i powiedziała: to już, chcemy przekazać zbiory Bibliotece Narodowej. Umowę podpisaliśmy 12 grudnia ubiegłego roku - opowiadał Tomasz Makowski.

Zakup rękopisów Henryka Mikołaja Góreckiego przez Bibliotekę Narodową był możliwy dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spadkobiercy kompozytora, wdowa, córka i syn, przekazali niemal komplet jego opusowanych utworów muzycznych (op. 1–85, bez 78 i 80), począwszy od wczesnych dzieł, takich jak Pieśni o radości i rytmie op. 7 oraz tych awangardowych, np. Zderzenia (Scontri) op. 17, poprzez – bodaj najsłynniejszą – III Symfonię "Symfonię pieśni żałosnych" op. 36 czy monumentalny psalm Beatus vir op. 38, a skończywszy na niezorkiestrowanej IV Symfonii "Tansman Epizody" op. 85.

Archiwum, na które składają się nie tylko wersje ostateczne otworów, ale wszystkie wersje pośrednie, notatki i szkice było z niezwykłą pieczołowitością uporządkowane.

- Henryk Mikołaj Górecki był, jak to Ślązacy, człowiekiem bardzo szczerym i bezpośrednim. Pomimo sympatii do Anglików, którzy od lat wydawali jego dzieła pragnął, by to wszystko zostało w kraju. Był gorącym patriotą, a poza tym wiedział świetnie, jak nowoczesna jest nasza Biblioteka Narodowa. Myślę, że gdyby nie był pewien, w jak bardzo bezpiecznym miejscu zostanie zdeponowane jego archiwum, nie podjął by takiej decyzji - stwierdziła w audycji Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR w Katowicach.

Jak wyglądało przeniesienie archiwum kompozytora? W jaki sposób są zabezpieczane cenne archiwa przejmowane przez Bibliotekę Narodową i kto się tym zajmuje? W jakim stanie jest zbiór dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor NOSPR) i Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko


 

Czytaj także

Sensacyjne nagranie III Symfonii Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o wzbudzającej wiele emocji interpretacji "Symfonii pieśni żałosnych", która na początku lat 90. trafiła na brytyjskie i amerykańskie listy przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie nad przepaścią. "Tu liczy się każdy krok"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:15
- Z biegiem lat nauczyłem, że wspinając się po górach, nie wolno znikać z oczu partnerowi, z którym zdobywa się szczyt. Raz popełniłem błąd zimą w Alpach Szwajcarskich, gdzie za szybko odbiegłem od przyjaciela i wpadłem w szczelinę. Na ratunek musiałem czekać aż 6 godzin – powiedział Piotr Pustelnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał, Goethe i odpoczynek od codzienności

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:15
- Zabawa karnawałowa w wielu miejscach na świecie zaczyna się od symbolicznego szturmu na ratusz, albo bardziej pokojowego przekazania kluczy do miasta przez urzędującego burmistrza królowi karnawału - powiedział prof. Wojciech Dudzik.  
rozwiń zwiń