X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karnawał, Goethe i odpoczynek od codzienności

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:15
- Zabawa karnawałowa w wielu miejscach na świecie zaczyna się od symbolicznego szturmu na ratusz, albo bardziej pokojowego przekazania kluczy do miasta przez urzędującego burmistrza królowi karnawału - powiedział prof. Wojciech Dudzik.  
Audio
  • Prof. Wojciech Dudzik oraz prof. Zbigniew Benedyktowicz o fenomenie karnawału (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Karnawał w Wenecji
Karnawał w WenecjiFoto: Petr Jilek/Shutterstock.com

- Tego typu wydarzenia symbolizują oddzielenie od świata codziennego. Apogeum zabawy następuje zwykle w ostatnim tygodniu od tłustego czwartku do wtorkowych ostatków - dodał prof. Wojciech Dudzik, który podkreślił, że najlepszą definicję karnawału stworzył niegdyś Johann Wolfgang Goethe.

- Niemiecki pisarz w swojej relacji z rzymskiego karnawału powiedział kiedyś, że "nie jest to feta, którą ktoś wydaje dla ludu, ale jest to feta, jaką lud wydaje dla siebie" - powiedział teatrolog i kulturoznawca z Instytutu Kultury Polskiej UW.

W nagraniu audycji posłuchamy również o popularności karnawału w krajach katolickich i "karnawalizacji" współczesnej kultury. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Wojciech Dudzik (teatrolog i kulturoznawca z Instytutu Kultury Polskiej UW), prof. Zbigniew Benedyktowicz (antropolog kultury, redaktor naczelny kwartalnika "Konteksty")

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Ameryka patrzy na swoją prowincję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:00
- Myślenie samych Amerykanów jest tu dwoiste. Z jednej strony tęsknią do ciepłej wspólnoty, z drugiej: boją się, że w tych miejscach kryją się jakieś mroki przednowoczesnej nienawiści i resentymentu – mówił Michał Oleszczyk o nie tylko filmowym amerykańskim spojrzeniu na prowincję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:00
- To są obrońcy naszej godności, naszej wolności - podkreślała Maria Dłużewska, opowiadając o swojej książce, której bohaterami są m.in. ci, którzy bronili oskarżonych w stanie wojennym.
rozwiń zwiń