X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
- Żydowski Związek Wojskowy powstał już jesienią 1939 roku a w jego szeregach znaleźli się ludzie mający przeszkolenie wojskowe, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, którzy od razu przeszli do konspiracji - mówił w Dwójce dr Piotr Gontarczyk.
Audio
  • Zapomniani przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa.
Powstanie w getcie warszawskim. Płoną podpalone przez Niemców kamienice przy ulicy Zamenhofa.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Warszawa getto ulica Gęsia 1200.jpg
Nieznane zapiski Edelmana o getcie

19 kwietnia będziemy obchodzili 75 rocznicę powstania w getcie warszawskim, wielkiego zrywu mieszkańców dzielnicy żydowskiej w obronie ludzkiej godności. Wszyscy znają nazwiska Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana, przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, prawie nikt nie wie dziś, kim byli Józef Celmajster, Kałmen Mendelson, Mieczysław Ettinger, Paweł Frenkel, Leon Rodal, Dawid Wdowiński. A przecież każdy z nich zasłużył na pomnik, na pamięć, na miejsce w podręcznikach.

- Żydowski Związek Wojskowy został skazany na zapomnienie z uwagi na orientację polityczną, która miała proweniencję narodową, syjonistyczną. W przeciwieństwie do Żydowskiej Organizacji Bojowej, która powstała dużo później i gromadziła głównie lewicową młodzież bez przeszkolenia wojskowego, ŻZW dla komunistów był bardzo niewygodny - przekonywał dr Piotr Gontarczyk.

Jak wyglądały struktury Żydowskiego Związku Wojskowego w relacjach z polskim państwem podziemnym? Dlaczego przywódcy ŻZW, którzy w czasie powstania w getcie obok flagi z gwiazdą Dawida wieszali flagę Polski, są do dziś anonimowi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: dr Piotr Gontarczyk (Instytut Pamięci Narodowej) i Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz - jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:22
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Edelman: najtrudniej uwierzyć we własną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 06:00
- Mówił, że nie ma nic lepszego niż życie i śmierć. Ostrzegał nas przed śmiercią, której sprawcami jesteśmy ze względu na swoją naturę - wspominał pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń