Czeskie kino z innej strony. Historie Škvoreckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 09:00
- To są opowieści niesłownikowe i niepodręcznikowe. On podkreśla, że nie jest filmoznawcą, tu nie ma jakichś poważnych analiz filmów. Jest coś innego - mówił tłumacz Andrzej S. Jagodziński o książce "Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny" Josefa Škvoreckiego.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem S. Jagodzińskim o książce "Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny" Josefa Škvoreckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Josefa kvoreckiego Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny, wyd. Pogranicze
Okładka książki Josefa Škvoreckiego "Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny", wyd. Pogranicze Foto: mat. prom.

Orzechowski 1200.jpg
Najważniejsza powieść Josefa Škvoreckiego

- Jest tu cała masa detali. Istotnych, bo pokazujących klimat epoki, wyjaśniających, w jaki sposób te filmy powstawały. Przedstawiających od innej strony - ciepłej, choć niepozbawionej złośliwości - wielu jego przyjaciół reżyserów - opowiadał Andrzej S. Jagodziński.

Josef Škvorecký był, jak się okazuje, nie tylko świetnym prozaikiem, ale także autorem scenariuszy wielu czeskich filmów, przyjacielem i współpracownikiem wybitnych reżyserów filmowych. O tej stronie swojej działalności opowiedział właśnie w książce "Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny".

Dlaczego młody Škvorecki miał w swoim rodzinnym Náchodzie darmowy wstęp do miejscowych kin? Co pisze w swojej książce o Jiřím Menzlu czy Milošu Formanie? W rozmowie również m.in. o tym, jak dramatyczna historia 2. poł. XX w. wpłynęła na losy Škvoreckiego oraz o polskim filmie, którego nikt nie widział... 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Andrzej S. Jagodziński (tłumacz, publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 4.07.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/bch

Czytaj także

Czego nie wiemy o "Przygodach dobrego wojaka Szwejka"?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 17:16
Wieczór w "Dwukropku" spędziliśmy w towarzystwie Józefa Szwejka, bohatera powieści Jaroslava Haška.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń