Wenecja. Festiwal wybitny czy rozczarowanie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 16:00
- Gdy ogłoszono listę nazwisk twórców, których dzieła wezmą udział w głównym konkursie, uznano go za wybitny. Pamiętajmy jednak, że - jak mówią trenerzy piłkarscy - nazwiska nie grają. Niektórzy z mistrzów rozczarowali - mówił w Dwójce krytyk Piotr Czerkawski.
Audio
  • Festiwal Filmowy w Wenecji. Przed wielkim finałem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Publiczność przed pokazem na 75. festiwalu filmowym w Wenecji
Publiczność przed pokazem na 75. festiwalu filmowym w WenecjiFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

75. odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych potrwa do 8 września. W audycji podsumowaliśmy dotychczas pokazane na nim dzieła. Razem z obecnymi na festiwalu dziennikarzami rozmawialiśmy o zaskakująco dobrym programie festiwalu. W Wenecji swoje nowe filmy prezentują uznani reżyserzy. Damien Chazelle ("Whiplash", "La La Land") przedstawił obraz "First Man" o Neilu Armstrongu, czyli pierwszym człowieku na Księżycu (w tej roli Ryan Gosling), Yorgos Lanthimos ("Kieł", Lobster") pokazał "The Favourite" z Rachel Weisz i Emmą Stone, a Luca Guadagnino ("Jestem miłością", "Tamte dni, tamte noce") przywiózł do Wenecji "Suspirię" z Tildą Swinton i Dakotą Johnson.

- Mimo kilku wyraźnie słabszych filmów zrealizowanych przez twórców, po których spodziewano się dzieł wybitnych, festiwal prezentuje wysoki poziom. Nie widziałem jak dotąd mimo to obrazu, który zrobiłby na mnie ogromne wrażenie, miał szansę stać się arcydziełem. Nie było też jednak żadnego wielkiego rozczarowania - powiedział Piotr Czerkawski.

W jury festiwalu zasiada polska reżyserka i scenarzystka Małgorzata Szumowska. To duże wyróżnienie dla polskiego kina. Obok niej znaleźli się: brytyjsko-australijska aktorka Naomi Watts, austriacki aktor i dwukrotny zdobywca Oscara Christoph Waltz, nowozelandzki aktor, reżyser i scenarzysta Taika Waititi, włoski reżyser i scenarzysta Paolo Genovese, francuska aktorka, reżyserka i scenarzystka Nicole Garcia, duńska aktorka Trine Dyrholm, tajwańska aktorka i reżyserka Sylvia Chang oraz meksykański reżyser i scenarzysta, tegoroczny laureat Oscara za "Kształt wody" Guillermo del Toro, który będzie pełnił również funkcję przewodniczącego. 

Jakiego werdyktu można się po nich spodziewać i czy nie jest jeszcze za wcześnie, by jednych twórców chwalić, a innym przepowiadać porażkę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Małgorzata Szumowska-reżyser, juror festiwalu, Marcin Czarnik- aktor, Marta Bałaga- dziennikarka filmowa, Małgorzata Steciak- dziennikarka filmowa, Diana Dąbrowska- dziennikarka filmowa, Piotr Czerkawski- krytyk filmowy

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/jp

Czytaj także

Jeśli umierać, to tylko w filmowej Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 18:00
– Wenecja to przestrzeń nieustającego umierania. I taki też był główny temat wielu filmów – mówiła Adriana Prodeus o zakończonym Festiwalu filmowym w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction". Magazyn w reporterskim wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 12:11
W audycji rozmawialiśmy m.in. o magazynie stworzonym przez japonistkę i reportażystkę Karolina Bednarz oraz dziennikarkę i kulturoznawczynię Dorotę Groyecką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenecja: nagroda dla polskiego filmu na festiwalu filmowym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 20:29
"Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył na festiwalu Wenecji pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych poświęconych sztuce filmowej.
rozwiń zwiń