Aleksander Dumas. Muszkieter literatury
Goszczący w Dwójce eseista opowiadał m.in. o tym, jak twórczość Moliera różni się od dzieł Williama Szekspira.
- Molier w porównaniu do angielskiego dramaturga jest niezwykle kameralny. Nie ma u niego – tak jak u Szekspira – polityki i wojny, a mimo wszystko wyczuwa się tu napięcie. Geniusz Moliera polega na tym, że jego postaci są uniwersalne. Rozpoznajemy w nich swoich znajomych – jedni są mizantropami, drudzy świętoszkami, a jeszcze inni donżuanami. Molierowskie sztuki pasują do każdej epoki – dodał Tomasz Łubieński. Autor książki "Molier nasz współczesny" gościł w "Strefie literatury" z okazji przypadającej 17 lutego 345. rocznicy śmierci Moliera.
W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. rozmowy z Andrzejem Sewerynem, który zagrał wiele molierowskich ról na scenie Comedie Francaise, czyli w Domu Moliera, a również sztuki Moliera reżyserował.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Anna Lisiecka
Goście: Tomasz Łubieński (autor książki "Molier nasz współczesny"), Michał Mizera (wykładowca i literaturoznawca), Jerzy Radziwiłowicz (aktor, tłumacz literatury francuskiej i znawca Francji XVII wieku), Agnieszka Rucińska (laureatka paryskiej nagrody teatralnej Petit(Pti) Molier), Andrzej Seweryn (aktor)
Data emisji: 18.02.2018
Godzina emisji: 20.00
mz/jp