Andrzej Seweryn: teatr jest cudowną świątynią różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
- Style teatralne zanikają. Tymczasem nie można grać podobnie Szekspira i Fredry, czy Fredry jak Ibsena, to by było zubożenie mojej sztuki aktorskiej i teatralnej - mówił w Dwójce wybitny aktor, świętujący pół wieku pracy scenicznej.
Audio
  • Andrzej Seweryn o 50-leciu scenicznej działalności (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Grzegorz Śledź/PR2

splendory1200.jpg
Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora

Andrzej Seweryn podkreślił w audycji, że w swojej pracy korzysta pełnymi garściami z dorobku teatralnego minionych pokoleń. - Kiedyś we Francji pokazywałem aktorom, jak się kłaniano w średniowieczu, w renesansie, baroku i tak do XX wieku, a oni patrzyli na mnie nie rozumiejąc, skąd ja to wiem i po co. A przecież to składa się na bogactwo teatru, którego nie można upraszczać. Nie można wyrażać wszystkiego jednym językiem - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Aktor dodał, że sam stale się dokształca, dzięki czemu jego praca jest dla niego ciekawa. W innym wypadku zrezygnowałby z występowania. W audycji Andrzej Seweryn wyjaśnił, dlaczego młody aktor powinien najpierw nauczyć się dobrze wypowiadać "Litwo! Ojczyzno moja!", zanim przejdzie do bardziej życiowych tekstów. Wspominał też ludzi, którzy go ukształtowali, ale także swoje najgorsze role i przegapione filmowe okazje.

Andrzej Seweryn odniósł się ponadto do nagrody Splendor Splendorów, którą został uhonorowany przez Teatr Polskiego Radia. Wyróżnienie to skłoniło naszego gościa do wygłoszenia oświadczenia na temat wartości słowa, nie tylko w pracy aktora.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Andrzej Seweryn (aktor)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:45
- W dziełach Moliera, oprócz "Don Juana", nie ma śmierci, konfliktów klasowych ani walki o władzę.  Tu po prostu kilka osób rozmawia w salonie, tworząc opowieść o miłości i nienawiści - podkreślił Tomasz Łubieński, autor książki "Molier nasz współczesny”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:43
- Wydało się nam, że warto z okazji stulecia niepodległości po prostu przeczytać kilka tekstów, które są rzadko prezentowane – mówił Andrzej Seweryn o cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń