X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szyfr 413" czy "Zemsta kangura". Kino w okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 17:00
- W powszechnej świadomości dominuje pogląd, że polscy kinomani podczas wojny byli skazani wyłącznie na filmy propagandowe, co nie jest prawdą - mówił Krzysztof Trojanowski, autor książki "Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce".
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Trojanowskim, autorem książki "Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Ostatnim filmem na ekranach oblężonej Warszawy, tuż przed wkroczeniem Niemców, była francuska opowieść szpiegowska "Szyfr 413". - Ogółem na ekrany w okupowanej Polsce trafiło 430 filmów fabularnych - przywoływał szacunkowe dane Krzysztof Trojanowski. Większość, przeszło 300, były to obrazy produkcji niemieckiej, pojawiały się jednak filmy polskie, amerykańskie, austriackie, a nawet jeden z Australii. - Najprawdopodobniej był to wówczas najbardziej egzotyczny film, zresztą bardzo dobry. "Zemsta kangura" z 1936 roku - mówił Krzysztof Trojanowski.

Jakie jeszcze tytuły znajdowały się w repertuarze? Co wiemy o frekwencji kin w okupowanej Polsce? Jakie były proporcje między wyświetlanymi na ekranach produkcjami propagandowymi a fabularnymi? W rozmowie również o kolaboracji polskich aktorów i ich powojennym rozliczeniu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Trojanowski (autor książki "Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce")

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reżyserka filmu "Komunia": nie jestem już w tym samym miejscu kariery zawodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:09
- Filmów nie robi się oczywiście dla nagród, ale one rzeczywiście bardzo pomagają. Pojawiły się więc jakieś ciekawe propozycje zawodowe i myślę, że będzie mi łatwiej zrobić teraz kolejny film - mówiła w Dwójce Anna Zamecka, autorka dokumentu, który ma szansę na Oscara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Muszyński: Pawlikowski został namaszczony na nowego mistrza

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:00
- Najpierw była nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes. Już od tego momentu zaczęło się mówić, że to jest taki film, który może namieszać w trakcie całego sezonu nagród – mówił krytyk filmowy Łukasz Muszyński, komentując sukces Pawła Pawlikowskiego i jego "Zimnej wojny" podczas tegorocznej odsłony Europejskich Nagród Filmowych.
rozwiń zwiń