X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie będzie Muzeum Getta Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 13:25
- To instytucja na miarę Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie czy Jad Waszem w Jerozolimie. Upamiętni rzeczywiste, historyczne miejsce tragedii - mówiła w audycji dr Hanna Węgrzynek z MGW.
Audio
  • Muzeum Getta Warszawskiego - nowy rozdział w historii miasta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Warszawa, październik 2018. Budynek b. Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie
Warszawa, październik 2018. Budynek b. Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie Foto: PAP/Rafał Guz

Muzeum zostało powołane w marcu 2018 roku decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Siedzibą placówki ma być budynek byłego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie, a jej otwarcie zaplanowano na rok 2023.

Mimo że inicjatywa tak naprawdę dopiero zaczęła się kształtować, już budzi gorące emocje. - Związane są ze strzaszliwą tragedią, która dotknęła całe miasto, wszystkich jego obywateli, nie tylko żydowskich. Historia getta wymaga przypomnienia - tłumaczył w audycji dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. 

Czym działalność MGW miałaby różnić się na przykład od oferty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN? Jak mówiła dr Hanna Węgrzynek, zastępca dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych MGW, miałaby kłaść nacisk na pokazanie najtragiczniejszego okresu w historii warszawian pochodzenia żydowskiego. - Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Warszawy. Chcemy przypomnieć to, jak wyglądało ich życie codziennie, religijne, artystyczne i kulturalne. Nadal mamy w stolicy zachowane pamiątki i pozostałości getta, choć wiele z nich uległo zniszczeniu w ciągu ostatniego 20-lecia.

Czy Muzeum Getta Warszawskiego może mieć znaczenie także dla innych miast Polski? Dyrektor Stankowski twierdzi, że tak. - Gett na terenie naszego kraju było dużo więcej. Bardzo mi zależy na współpracy z innymi takimi ośrodkami, bo to pomoże zachować pamięć o ich obywatelach. To dla Polski ważne. 

Jakie cele stawia sobie placówka? Z jakimi problemami wiąże się jej tworzenie? Jakie argumenty jej istnienie uzasadniają, a jakie podważają? O tym słuchać mogą Państwo w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Albert Stankowski (dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego), dr Hanna Węgrzynek (zastępca dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 17.30

at/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Popkulturowe granice opowiadania o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:20
- Główny problem z mówieniem o Zagładzie Żydów polega na tym, że pewien rodzaj opowieści może być dla kogoś raniący albo drażliwy - mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Tomasz Majewski.
rozwiń zwiń