Maciej Parowski. Pisarz, redaktor, człowiek wielkiego ducha

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:21
- Poznaliśmy się w szkole, razem dorastaliśmy. Maciek niósł z sobą ogromna pogodę ducha, ale i zaczepność. Umysł miał scisły, studia odbył inżyniersie lecz szybko objawił się jego talent do pisania. Zawsze podziwiałem jego język. Nikt nie potrafił tak pięknie jak on pisać o filmie – opowiadał w Dwójce o niedawno zmarłym przyjacielu Marcin Wolski.
Audio
  • Wspomnienie Macieja Parowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maciej Parowski (1946-2019)
Maciej Parowski (1946-2019)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Audycję "O wszystkim z kulturą" poświęciliśmy postaci zmarłego 2 czerwca br. pisarza, redaktora i recenzenta filmowego - jednej z najważniejszych osobowości polskiej fantastyki ostatnich kilkudziesięciu lat. Maciej Parowski przez wiele lat był redaktorem (przez 11 lat redaktorem naczelnym) najważniejszych pism tego środowiska - "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki". Wychował całe pokolenia pisarzy, którzy właśnie u niego debiutowali, słuchali jego rad i zaleceń. Toczył zażarte boje o to, co w fantastyce ważne, o sposób pisania, ale także komentowania tego, co już napisane.

Sam również także był pisarzem, autorem 9 książek, kilkunastu komiksów, recenzentem dziesiątków filmów. Wiódł spory, polemiki, niezbyt łatwo rezygnował ze swoich zapatrywań, ale robił to zawsze z ogromną kulturą, tak aby nie obrazić swojego adwersarza. Być może właśnie ta cecha przysporzyła mu setek przyjaciół. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień kilku z nich.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Marcin Wolski, Tomasz Kołodziejczak i Jerzy Rzymowski (przyjaciele, wychowankowie i współpracownicy Macieja Parowskiego)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Maria Ruszar: literaturze potrzebny jest mecenas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:00
- Literatura, jak cała kultura nigdy nie mogła, nie może i nie będzie mogła istnieć bez mecenatu. W Polsce jest to mecenat państwowy, bo mimo trzydziestu lat wolności i rozwoju kapitalizmu nie dorobiliśmy się znaczącego mecenatu prywatnego - mówił w Dwójce szef Instytutu Literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: nie czuję się starcem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:15
- To już za kilka dni, więc muszę powiedzieć, że zbliżająca się okrągła rocznica urodzin robi na mnie ogromne wrażenie. Myślałem, że osiemdziesięciolatek to starzec, a tymczasem to jestem ja. A ja się nie czuję starcem, chociaż nim jestem. Mam zatem, jak widać, kłopot z tożsamością – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grób rybaka". O największej tajemnicy watykańskich podziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:51
- Pierwsze wątpliwości dotyczącego tego, gdzie spoczywają zwłoki św. Piotra i w ogóle jego obecności w Rzymie, pojawiły się bardzo wcześnie, bo w XII-XIII wieku. Pierwszymi, którzy je podnieśli byli waldensi - istniejąca do dziś wspólnota protestancka. Głównym powodem tych wątpliwości było to, że na temat losów św. Piotra nie ma jednoznacznego świadectwa w Nowym Testamencie - mówił w Dwójce autor książki Paweł Lisicki.
rozwiń zwiń