X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Parowski. Pisarz, redaktor, człowiek wielkiego ducha

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:21
- Poznaliśmy się w szkole, razem dorastaliśmy. Maciek niósł z sobą ogromna pogodę ducha, ale i zaczepność. Umysł miał scisły, studia odbył inżyniersie lecz szybko objawił się jego talent do pisania. Zawsze podziwiałem jego język. Nikt nie potrafił tak pięknie jak on pisać o filmie – opowiadał w Dwójce o niedawno zmarłym przyjacielu Marcin Wolski.
Audio
  • Wspomnienie Macieja Parowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maciej Parowski (1946-2019)
Maciej Parowski (1946-2019)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Audycję "O wszystkim z kulturą" poświęciliśmy postaci zmarłego 2 czerwca br. pisarza, redaktora i recenzenta filmowego - jednej z najważniejszych osobowości polskiej fantastyki ostatnich kilkudziesięciu lat. Maciej Parowski przez wiele lat był redaktorem (przez 11 lat redaktorem naczelnym) najważniejszych pism tego środowiska - "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki". Wychował całe pokolenia pisarzy, którzy właśnie u niego debiutowali, słuchali jego rad i zaleceń. Toczył zażarte boje o to, co w fantastyce ważne, o sposób pisania, ale także komentowania tego, co już napisane.

Sam również także był pisarzem, autorem 9 książek, kilkunastu komiksów, recenzentem dziesiątków filmów. Wiódł spory, polemiki, niezbyt łatwo rezygnował ze swoich zapatrywań, ale robił to zawsze z ogromną kulturą, tak aby nie obrazić swojego adwersarza. Być może właśnie ta cecha przysporzyła mu setek przyjaciół. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień kilku z nich.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Marcin Wolski, Tomasz Kołodziejczak i Jerzy Rzymowski (przyjaciele, wychowankowie i współpracownicy Macieja Parowskiego)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Maria Ruszar: literaturze potrzebny jest mecenas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:00
- Literatura, jak cała kultura nigdy nie mogła, nie może i nie będzie mogła istnieć bez mecenatu. W Polsce jest to mecenat państwowy, bo mimo trzydziestu lat wolności i rozwoju kapitalizmu nie dorobiliśmy się znaczącego mecenatu prywatnego - mówił w Dwójce szef Instytutu Literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: nie czuję się starcem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:15
- To już za kilka dni, więc muszę powiedzieć, że zbliżająca się okrągła rocznica urodzin robi na mnie ogromne wrażenie. Myślałem, że osiemdziesięciolatek to starzec, a tymczasem to jestem ja. A ja się nie czuję starcem, chociaż nim jestem. Mam zatem, jak widać, kłopot z tożsamością – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grób rybaka". O największej tajemnicy watykańskich podziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:51
- Pierwsze wątpliwości dotyczącego tego, gdzie spoczywają zwłoki św. Piotra i w ogóle jego obecności w Rzymie, pojawiły się bardzo wcześnie, bo w XII-XIII wieku. Pierwszymi, którzy je podnieśli byli waldensi - istniejąca do dziś wspólnota protestancka. Głównym powodem tych wątpliwości było to, że na temat losów św. Piotra nie ma jednoznacznego świadectwa w Nowym Testamencie - mówił w Dwójce autor książki Paweł Lisicki.
rozwiń zwiń