X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wędrówki ludu, czyli Polaków wakacyjne wyprawy handlowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:49
- Turystyka zagraniczna za czasów PRL była dla Polaków wielką szansą na podreperowanie budżetów domowych. Przeciętny dochód z jednej wyprawy do Grecji czy Turcji wynosił około 100 dolarów, gdy przeciętna pensja w kraju wynosiła 10 dolarów. Takiego przebicia wielu nie mogło lekceważyć – mówił w Dwójce prof. Jan Głuchowski, autor książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL".
Audio
  • Polaków wyprawy handlowe na Zachód (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Czy można zmieścić do malucha całą rodzinę, 4 butle gazowe, 10 materaców i 20 latarek? Czy można zrobić interes życia, sprzedając krawaty na gumkę? W audycji szukaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących podróży Polaków przed 1989 rokiem do krajów wolnego świata i nie tylko.

- W czasach PRL ludzie wyjeżdżali na urlop za granicę nie po to, by zwiedzać czy odpocząć w luksusowych warunkach. Wyjeżdżali w celach handlowych, bo jak sami mówili, byli za biedni, żeby wypoczywać w Polsce. To proste stwierdzenie pokazuje, jak bardzo pod względem ekonomicznym niewydolny był komunizm - zauważył prof. Jan Głuchowski.

"W kraju księżycowej ekonomii, rubli transferowych i eksportu wewnętrznego, chcąc nie chcąc, każdy polski turysta stawał się przemytnikiem i handlarzem. Miliony drobnych spekulantów drżało na myśl, że celnik odkryje jedną nadliczbową butelkę wódki. Ci odważniejsi potrafili wyczarterować radziecki statek M/S Gruzja, a siedemdziesiąt ton nielegalnych dżinsów wysłać do kraju koleją" - czytamy w nocie wydawniczej książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL".

Na ile merkantylne cele urlopowych wypraw Polaków były koniecznością, a na ile kulturową modą? Czy turystyka handlowa dziś nie funkcjonuje, bo nie ma takiej potrzeby, czy się nie opłaca? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: prof. Jan Głuchowski (autor książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL") oraz prof. Henryk Domański

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogusław Chrabota: napisałem powieść trochę biograficzną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 10:04
- "Gitara i inne demony młodości" to książka, która ma bardzo mocne tło biograficzne. Napisana jest jak powieść, ale w jej tle przebijają się lata 70 i 80 w Krakowie, Nowej Hucie, w Polsce i to, co było wówczas treścią życia młodych ludzi. To była oczywiście muzyka i ukochanie wolności, pragnienie wyrwania się z szarzyzny PRL-u – mówił w Dwójce znany dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strach, miłość, gniew. Emocje dziś a 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 16:00
- Celem tej książki było zastanowienie się nad tym, w którym dokładnie momencie zaczyna się myślenie o emocjach, jakie znamy dzisiaj - mówiła Karolina Wigura o swojej pracy "Wynalazek nowoczesnego serca".
rozwiń zwiń