Wędrówki ludu, czyli Polaków wakacyjne wyprawy handlowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:49
- Turystyka zagraniczna za czasów PRL była dla Polaków wielką szansą na podreperowanie budżetów domowych. Przeciętny dochód z jednej wyprawy do Grecji czy Turcji wynosił około 100 dolarów, gdy przeciętna pensja w kraju wynosiła 10 dolarów. Takiego przebicia wielu nie mogło lekceważyć – mówił w Dwójce prof. Jan Głuchowski, autor książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL".
Audio
  • Polaków wyprawy handlowe na Zachód (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Czy można zmieścić do malucha całą rodzinę, 4 butle gazowe, 10 materaców i 20 latarek? Czy można zrobić interes życia, sprzedając krawaty na gumkę? W audycji szukaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących podróży Polaków przed 1989 rokiem do krajów wolnego świata i nie tylko.

- W czasach PRL ludzie wyjeżdżali na urlop za granicę nie po to, by zwiedzać czy odpocząć w luksusowych warunkach. Wyjeżdżali w celach handlowych, bo jak sami mówili, byli za biedni, żeby wypoczywać w Polsce. To proste stwierdzenie pokazuje, jak bardzo pod względem ekonomicznym niewydolny był komunizm - zauważył prof. Jan Głuchowski.

"W kraju księżycowej ekonomii, rubli transferowych i eksportu wewnętrznego, chcąc nie chcąc, każdy polski turysta stawał się przemytnikiem i handlarzem. Miliony drobnych spekulantów drżało na myśl, że celnik odkryje jedną nadliczbową butelkę wódki. Ci odważniejsi potrafili wyczarterować radziecki statek M/S Gruzja, a siedemdziesiąt ton nielegalnych dżinsów wysłać do kraju koleją" - czytamy w nocie wydawniczej książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL".

Na ile merkantylne cele urlopowych wypraw Polaków były koniecznością, a na ile kulturową modą? Czy turystyka handlowa dziś nie funkcjonuje, bo nie ma takiej potrzeby, czy się nie opłaca? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: prof. Jan Głuchowski (autor książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL") oraz prof. Henryk Domański

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Czytaj także

Bogusław Chrabota: napisałem powieść trochę biograficzną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 10:04
- "Gitara i inne demony młodości" to książka, która ma bardzo mocne tło biograficzne. Napisana jest jak powieść, ale w jej tle przebijają się lata 70 i 80 w Krakowie, Nowej Hucie, w Polsce i to, co było wówczas treścią życia młodych ludzi. To była oczywiście muzyka i ukochanie wolności, pragnienie wyrwania się z szarzyzny PRL-u – mówił w Dwójce znany dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strach, miłość, gniew. Emocje dziś a 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 16:00
- Celem tej książki było zastanowienie się nad tym, w którym dokładnie momencie zaczyna się myślenie o emocjach, jakie znamy dzisiaj - mówiła Karolina Wigura o swojej pracy "Wynalazek nowoczesnego serca".
rozwiń zwiń