Bogusław Chrabota: napisałem powieść trochę biograficzną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 10:04
- "Gitara i inne demony młodości" to książka, która ma bardzo mocne tło biograficzne. Napisana jest jak powieść, ale w jej tle przebijają się lata 70 i 80 w Krakowie, Nowej Hucie, w Polsce i to, co było wówczas treścią życia młodych ludzi. To była oczywiście muzyka i ukochanie wolności, pragnienie wyrwania się z szarzyzny PRL-u – mówił w Dwójce znany dziennikarz.
Audio
  • Bogusław Chrabota o swojej książce "Gitara i inne demony młodości" (Poranek Dwójki)

Gościem audycji był redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", autor ukazującej się właśnie książki "Gitara i inne demony młodości". To wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, będąca na pół biograficzną opowieścią.

W swej książce Bogusław Chrabota splata ze sobą dwa różne światy: mieszczański, inteligencki Kraków oraz zindustrializowaną, socrealistyczną Nową Hutę. To historia młodości, dojrzewania w trudnych warunkach komunistycznego państwa, przepełniona młodzieńczą przyjaźnią i marzeniami. 

- Ludzka świadomość, mądrość jest procesem, czymś, co się zdarza w czasie. Człowiek dojrzewa do pewnych idei. Nasza potrzeba wolności nie była do końca uświadomiona. Po prostu jako dzieciaki z podwórek Nowej Huty nie lubiliśmy opresji. Wolnością było wówczas to, że mogłem wziąć gitarę i wraz z kolegą grać na klatce schodowej bloku, z której nas przeganiano – opowiadał gość programu.

Jak PRL odbił się na losach przyjaciół autora powieści, którym została dedykowana? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proza ukraińska. Literackie obrazy namiętności

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:15
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach "Kochankowie Justycji" Jurija Andruchowycza i "Wyspa" Żanny Słoniowskiej.
rozwiń zwiń